Christmas presents CC-BY-SA-4.0Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radosnej i świątecznej atmosfery. Wspólne dekorowanie choinki, rozdawanie prezentów czy przygotowywanie potraw na stół wigilijny sprawiają, że wytwarza się niepowtarzalny nastrój. Niezwykle ważnym elementem, by taka atmosfera zaistniała, są piosenki świąteczne, które towarzyszą nam przy każdej okazji. Wiele utworów zyskało międzynarodową popularność, a ich melodie rozbrzmiewają na całym świecie. Oto pięć piosenek świątecznych, które zyskały popularność na całym świecie:

 

Święta Bożego Narodzenia zazwyczaj kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, nostalgicznymi melodiami oraz magią towarzyszącą rozpakowywaniu prezentów. Jednak w niektórych zakątkach świata to wydarzenie przybiera bardziej mroczną i osobliwą formę.


1. Knecht Ruprecht

W niemieckim folklorze pojawia się postać Knechta Ruprechta – oddanego pomocnika Świętego Mikołaja. Ów towarzysz odwiedza wraz z Mikołajem domy, w których rozstrzyga się los dzieci: grzeczne zostają nagrodzone, natomiast psotne otrzymują rózgi od Knechta.

W 1862 roku poeta Theodor Storm stworzył wiersz poświęcony tej postaci. Utwór ten do dziś recytowany jest w wielu północnoniemieckich domach podczas Wigilii.

2. Dame Abonde

Dame Abonde to postać wywodząca się z francuskiej tradycji, będąca dobrą wróżką, która w sylwestrową noc obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Można ją uznać za żeński odpowiednik Świętego Mikołaja. Samo Abonde pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego obfitość.

We Francji prezenty w okresie świątecznym rozdają również inne postaci, takie jak św. Marcin czy Père Noël.

3. Grýla

Grýla to mroczna postać z islandzkiego folkloru, której korzenie sięgają średniowiecza. Ta mityczna istota, żyjąca na odludziach, budzi grozę wśród dzieci – szczególnie tych nieposłusznych. Grýla jest znana z tego, że porywa niegrzeczne dzieci, wkłada je do wielkiego worka, a następnie gotuje w swoim kotle, by przygotować z nich posiłek.

Co więcej, Grýla jest matką trzynastu Yule Lads (Jólasveinar) – psotnych postaci, które odwiedzają dzieci w czasie świąt Bożego Narodzenia, przynosząc im drobne upominki lub robiąc różne psikusy.

Krótki fotoreportaż z pielgrzymki od Ostrowa do Swarzewa, czyli z krainy torfowisk i lasów do krainy pól i Zatoki Puckiej.

OstrowoKrzyż na Pustkach w Ostrowie

LasKrzyż w ostrowskim lesie

KKrzyż między Mieroszynem a Strzelnem

StrzelnoKościół w Strzelnie

DanaKrzyż w Danie

 

SwaUrocza uliczka w Swarzewie

 

Krzyż w SwarzewieKrzyż nad przystanią

Swa2Kościół w Swarzewie

 

 

OłtarzOłtarz w swarzewskim kościele, a w nim matka Boska Królowa polskiego morza

 

 

 

 

Marysia Mormul Kita

 

Czy Wokulski, ikona pozytywizmu, może być porównywany do współczesnych antybohaterów?

W artykule ,,Breaking Bad kochanego Stacha. Wokulski jako antybohater", Bartłomiej Szleszyński zestawia ze sobą dwie pozornie odległe od siebie postaci: Stanisława Wokulskiego z Lalki Bolesława Prusa oraz Waltera White’a z kultowego serialu Breaking Bad. Zacznijmy od podstaw i wyjaśnienia dwóch ważnych kwestii, czyli tego, kim dokładnie jest antybohater i co w slangu oznacza 'breaking bad'.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto