La nuit du 9 au 10 thermidor, via Wikimedia CommonsRewolucja francuska (1789–1799) była jednym z najważniejszych momentów w historii Europy - obalono monarchię, wprowadzono rządy ludu, a hasła „wolność, równość, braterstwo” na zawsze zapisały się w dziejach. To właśnie ten okres stał się tłem dramatu „Sprawa Dantona” autorstwa Stanisławy Przybyszewskiej - sztuki, która skupia się na psychologicznej analizie jej głównych postaci: Dantona i Robespierre'a.
fot.pexelsMyślałam, że tylko w czasach PRL-u ludzie ustawiali się przed sklepami w długie kolejki. Starsze pokolenie pamięta kilometrowe łańcuchy, aby kupić tylko papier toaletowy. Niestety, nie zawsze udawało się go zdobyć, półki były puste, w lodówce znajdował się ostatni karton mleka, a na dziale mięsnym widniało tylko 20 deko salcesonu.
National Archives and Records Administration, Public domain, via Wikimedia CommonsSłyszałam od Polaków o Żeromskim dużo różnych zdań przed zabraniem się do przeczytania lektury, szczególnie wiele o tym, że był komunistą. Jednak na stronach „Przedwiośnia” został ukazany prawdziwy, bardziej negatywny stosunek autora do ideologii zupełnie obcej Polsce. Jak więc pisarz, który realistycznie przedstawia krwawą politykę komunistów oraz wprost mówiący o tym, że dany ruch rewolucyjny jest dla niego czymś dalekim, mógłby umieścić ich mity w swojej twórczości? Poprzez niewiedzę — dosyć skutecznie.
Problematyczne dziury na drodze!!!
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec