Telefony odwracają uwagę, obniżają koncentrację i negatywnie wpływają na wyniki w nauce młodych osób.
Dziewczyna z telefonemW dobie powszechnej cyfryzacji smartfony stały się nieodłącznym elementem życia uczniów. Urządzenia te oferują niemal nieograniczony dostęp do wiedzy, umożliwiają kontakt z nauczycielami i rówieśnikami oraz wspierają proces nauki poprzez aplikacje edukacyjne. Jednak pojawiają się sygnały alarmujące, że zamiast pomagać, telefony odwracają uwagę, obniżają koncentrację i negatywnie wpływają na wyniki w nauce.
Uczennica z telefonemCoraz częściej zdarza się, że uczniowie nie mogą skupić się na nauce do sprawdzianu czy kartkówki lub odrobić zadaną pracę domową. Wszystko to spowodowane przez leżący obok telefon i dochodzące z niego dźwięki przychodzących powiadomień czy po prostu zwykła pokusa sięgnięcia po niego, by sprawdzić, co ciekawego słychać w wirtualnym, internetowym świecie.
telefon na książceZ badań OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wynika, że młode osoby korzystające z telefonów (aż 65%) mają trudności z koncentracją na lekcjach matematyki.
Warto wspomnieć również o tym, iż w młodym wieku sen jest ważnym elementem dobrego funkcjonowania. Dlatego jeśli przed pójściem spać uczeń korzysta z telefonu, może mieć potem problem z uwagą na zajęciach. Nie wspominając o zaburzeniach zdrowotnych i pogorszeniu się ocen.
zmęczona dziewczynaJednym ze skutecznych kroków, aby poradzić sobie z sięganiem po telefon podczas nauki, może być ustawienie sobie dziennych limitów, na to ile spędzamy czasu w telefonie lub wyciszenie go i odłożenie jak najdalej od siebie. A jeśli silna wola nie wystarcza, należy udać się do specjalisty.