pexels rdne 7978242fot.pexels

Poezja to forma ekspresji artystycznej, która z pokolenia na pokolenie budzi podziw, zaskoczenie i głębokie uczucia. Ta niepowtarzalna forma literatury ma wyjątkową zdolność dotykania serc ludzi i przenoszenia ich w różne światy, jedynie za pomocą zestawienia słów i rytmu.  

W 1999 r. UNESCO ustanowiło podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu, Światowy Dzień Poezji, mający na celu wspieranie różnorodności językowej za pośrednictwem ekspresji poetyckiej i propagowanie idei czytelnictwa, tworzenia, publikowania i edukowania w zakresie poezji na całym świecie. Corocznie Święto to obchodzimy 21 marca, poprzednią datą był 5 października.

Wyróżniamy kilka rodzajów poezji m.in.: 

  1. Liryka – skupia się na wyrażaniu uczuć i wewnętrznych przeżyć autora. 
  2. Haiku – tradycyjna japońska forma poetycka, składająca się z trzech linijek i ściśle określonej liczby sylab. 
  3. Sonet – składa się z 14 wersów, charakterystyczny dla renesansu, choć popularny również w późniejszych epokach. 

Jest jeszcze jedna, nad którą warto się pochylić, nie jest zbytnio popularna, ale za to zaciekawiającą, jest nią Blackout Poetry, co oznacza “poezja negatywna”. 

Poezja negatywna jest formą poezji odnalezionej wśród słów innego autora. Polega na wykreślaniu z istniejących utworów tekstu i pozostawianie konkretnych słów, które mogą nadać nowy sens oraz stworzyć nową wypowiedź poetycką (zazwyczaj wiersz). 

Aby stworzyć swoją własną negatywną poezje, potrzeba tylko kartki papieru z (książki, gazety lub czasopisma), którą nie chcemy przeczytać, bądź jest on stara, nieużywana, rozpada się, czarnego markera i ołówka, a także chwili relaksu i skupienia.  

Gdy mamy potrzebne nam materiały, bierzemy się do pracy i nie czytając tekstu skanujemy wzrokiem stronę oraz znajdujemy słowo tz. kotwicę, czyli takiego, wokół którego skupimy największą swoją uwagę. Następnie szukamy słów, które mogą tworzyć całość z naszą kotwicą. Zakreślamy ołówkiem słowa, które pasują, a resztę wyrazów zamalowujemy czarnym markerem. Tak gotowy wiersz możemy ozdobić i cieszyć się wykonaną przez nas pracą. 

Blackout Poetry jest naprawdę interesującą, wartą uwagi poezją, za pomocą której, możemy wykazać nasze umiejętności, a także “pobawić” się słowami. Podczas tworzenia tekstów rozwijamy swoją wyobraźnię oraz wyzwolić innowacyjność.  

Inne artykuły tego Autora

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto