"-I jak tam , Mikołaj dobrze się zachowywał? Mama spojrzała na mnie, roześmiała się i powiedziała:
-Zachowywał się jak mały mężczyzna. Prawdziwy mały mężczyzna!..."
Paryż, rok 1926, w rodzinie polskich imigrantów rodzi się René Goscinny. Sześć lat później przychodzi na świat Jean-Jacques Sempé. Spotykają się około 30 lat później, aby wspólnie stoworzyć postać małego Mikołajka i jego kolegów. Pierwsza książeczka zostaje wydana w 1960 roku. "Le Petit Nicolas" podbija do dziś serca młodszych i starszych czytelników.
Niezwykłe rysunki Sampé'go wprowadzają nas w świat wesołych dzieciaków, wykreowanych przez Gościnnego. Mikołajek zabiera nas do swojego prywatnego, dziecięcego świata, poznajemy jego rodziców, szkołę, jesteśmy na placu w starym samochodzie razem z Gotfrydem, Euzebiuszem, Joachimem i Kleofasem. Współpraca obu artystów skutkuje wydaniem kolejnych książek: "Wakacje Mikołajka", "Rekreacje Mikołajka", " Mikołajek i inne chłopaki".
Postać chłopca została wykorzystana przez Marynę Miklaszewską w 1986 roku. "Mikołajek w szkole PRL" zostaje wydany przez podziemne wydawnictwo Rytm. Autorka opisuje rzeczywistość zakazaną przez cenzurę. Ilustracje wykonał wówczas 10-letni syn Miklaszewskiej-Mikołaj Chylak.
Po śmierci Rene Goscinnego, jego córka Anne opublikowuje niedrukowane wcześniej "Nowe przygody Mikołajka" w dwóch tomach wraz z charakterystycznymi rysunkami Jean-Jacques'a. W roku 2009, w 50. urodziny Mikołajka ponownie zostaje wydana książka z "Nieznanymi przygodami Mikołajka". Znów ten sam rozbrykany, wesoły, a czasem i zdenerwowany chłopczyk spogląda z kartek książki. W 2008 powstał film na podstawie twórczości Goscinnego i Sempé'go. W Polsce premiera zapowiedziana jest na 4 grudnia tego roku.
Uśmiecham się, kiedy otwieram książkę. Może to jakiś sentyment z dzieciństwa? Na pewno coś w tym jest. I sądzę, że przez długie lata będzie we mnie ta cząstka dziecka. Taki Mikołajek, który siedzi gdzieś głęboko w nas.
billiejean