Powstał, bo potrzebowało go wojsko, ale swoje dzisiejsze oblicze zawdzięcza fizykom. 50 lat temu narodził się Internet. Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić świat bez Internetu. Rzeczywistość coraz częściej przegrywa ze światem wirtualnym. Wygodniej w nim robić zakupy, rozwijać hobby, zawierać nowe znajomości, słuchać muzyki i czytać. Ale czy taka wygoda jest rzeczywiście dobra?
Dostęp do Internetu wcale nie jest czynnikiem wyrównującym szanse. Dla tych, którzy są w lepszej sytuacji materialnej, Internet jest narzędziem pracy i nauki. Dzięki niemu ludzie jeszcze szybciej pracują i uczą się. Dla osób, które są w gorszej sytuacji życiowej, Internet jest źródłem rozrywki, sposobem spędzania wolnego czasu.
Internet ma sporo minusów. Jest on kanałem ujścia takich emocji, na które nie ma miejsca w realu. Możemy to niezwłocznie stwierdzić, czytając fora internetowe. Ludzie wyrażają tam swoje opinie, na które nie pozwoliliby sobie w realnej komunikacji.
Kolejnym problemem jest fakt, że Internet rozleniwia. Dobrym przykładem jest ściąganie pisemnych prac przez uczniów. Wymaga to niewielkiego wysiłku.
Można by sądzić, iż Internet ułatwia kontakty międzyludzkie. Ale tak naprawdę oddala nas od nich. Zanika sztuka konwersacji. Okazuje się, że coraz więcej ludzi nie umie rozmawiać. Otóż można zauważyć, iż większość rozmów jest zdominowana przez fatyczną funkcję języka, jedynie podtrzymującą rozmowę.
Kolejna rzecz, jaka wiąże się z Internetem, to piractwo. Większość społeczeństwa stawia na wygodę. Ludzie wolą obejrzeć film w domu, w cieplutkim, miękkim fotelu niż czekać w kolejce po bilet. A poza tym, kiedy ściągamy film nie musimy ruszać się z miejsca, a jest prawie tak samo ciekawie jak w kinie. Podobnie jest z muzyką. Człowiek nie będzie wydawał pieniędzy na drogie płyty, przecież może posłuchać dobrych kawałków pirackiej muzyki za darmo.
Faktem jest również to, że Internet zastąpił książki. Może kiedyś ciężki i niewygodny tornister zastąpi laptop. Nauka będzie przebiegała szybko, łatwo i przyjemnie.
Kto wie, co wydarzy się za kilka lub kilkanaście lat. Życie jest nieprzewidywalne. Ludzie uczą się niechętnie, przynajmniej większość, ale to nie znaczy, że nie mają zdolności do nauki.
michalina