Być dziennikarzem to wyróżnienie, ale też spora odpowiedzialność. Dynamiczny rozwój mediów powoduje, że prasa, radio telewizja oraz Internet stają się ważnym elementem naszego życia.
Dlatego też tak bardzo potrzeba nam dziennikarzy działających na rzecz odbiorców, a nie idoli, manipulatorów czy propagandzistów. Dziennikarzy, którzy traktują odbiorców z szacunkiem i starają się o jedność i porozumienie miedzy ludźmi.
Mówi się, że poziom dziennikarstwa w Polsce jest fatalny, ale nie z powodu mediów publicznych, lecz zatracenia standardów przez media prywatne.
W relacjonowaniu wydarzeń media powinny zachować bezstronność, a dziennikarze obiektywizm. Tymczasem media nie przekazują informacji, lecz obraz rzeczywistości przefiltrowany przez linię polityczną obowiązującą w danej redakcji, w efekcie czego dostajemy produkt, w którym obraz świata jest wykrzywiony, a informacja pomieszana z komentarzem.
Mamy „żelazne” tematy dzienników: pedofilia wśród księży, bunt katolików przeciwko antykoncepcji, sprawa krzyża . Trudno o bardziej wykrzywiony obraz . Nie ma ani słowa o przesłuchaniu papieża, jakim było prawo katolików do obecności w życiu publicznym. Tematy te nie mają też konkretnych dowodów na potwierdzenie swojej tezy, to przecież bezkarne oskarżanie kogoś, bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia.
Istotą dziennikarstwa jest budowanie na prawdzie. By rozumieć świat i opisywać go innym, nie stając się przy tym manipulatorem, konieczna jest podbudowa filozoficzna. Sama znajomość elektronicznego sprzętu nie wystarczy, aby być profesjonalistą. Dlatego też niektórzy studenci dziennikarstwa uczestniczą w zajęciach z filozofii.
Dziennikarze wykonując swoją pracę powinni zbliżać ludzi do siebie, prowadzić do jedności.
Zjawiskiem, które w sposób szczególny dotyka środowisko dziennikarskie, jest ignorancja, brak wiedzy na dany temat, czy nawet przygotowania ogólnego, bez którego nie są w stanie poruszać się w rzeczywistości. Stąd przekaz medialny został zdominowany przez gadające głowy polityków, którzy mogą bezkarnie pleść różne głupoty, wiedząc, że dziennikarz i tak nie ma żadnej wiedzy na ten temat i nie będzie w stanie wytknąć pomyłki czy jawnej nieprawdy.
Teza, że dziennikarskie standardy i obiektywizm obowiązują tylko media publiczne, jest fałszywa. Jako widzowie mamy prawo domagać się profesjonalizmu także od mediów prywatnych. Jeśli zestawimy dwa programy informacyjne: „Wiadomości” w TVP 1 i „Fakty” w TVN różnica jest ogromna, ale zdecydowanie na korzyść medium publicznego. Informacje w „Faktach” mają propagandowy przekaz, oceniają i krytykują, a te drugie przedstawiają różne racje, ocenę pozostawiając widzowi.
Dziennikarza powinny cechować umiejętność zdobywania informacji, umiejętność wyciągania przejrzyście faktów, ale także techniki pisania, aby informacje zebrane i wybrane były łatwe do przyswojenia przez odbiorcę.
A zatem czym jest dzisiaj dziennikarstwo?
Lady Makbet