pexels photo 3104786fot.pexelsJamniki to znana przez każdego rasa psa. Zwane żartobliwie ,,psami parówkami'' podbiły serca milionów osób. W jaki sposób stały się one tak uwielbiane na całym świecie i jak wyglądała historia powstania tej rasy?

 Jamnik: historia rasy

Pochodzenie tej rasy budzi sporo wątpliwości, jednak istnieje wiele teorii dotyczących jego pochodzenia, co zdecydowanie dodaje rasie tajemniczości. Już w starożytnym Egipcie występowały różne rasy psów, których wizerunki były umieszczane na płaskorzeźbach bądź posągach kamiennych. Archeolodzy znaleźli wizerunek psa, o podobnej budowie do jamnika w jednym z grobowców egpiskiego faraona w świątyni w Bescheb. Niestety, naukowcy nie mają pewności, czy rysunek napewno reprezentuje przedstawiciela znanej nam rasy. Dlatego też teoria ta nie jest potwierdzona. Jednak pierwsze potwierdzone wzmianki o jamnikach pojawiły się w średniowiecznych Niemczech. Nazywane były Dachshund. Dasch oznacza borsuk, a hund pies, czyli inaczej borsuczy pies

 

Jamniki: komu i czemu kiedyś służyły te psy?

Jak już wiemy pierwsze wspominki o jamnikach pochodziły z Niemiec. W XIV wieku można było o nich przeczytać: ,, Psy o krótkich nogach wchodzą o wiele łatwiej pod ziemie niż inne i są bardziej przydatne do polowań na borsuki.'' Także były to psy myśliwe, gończe. Polowały na borsuki, ale też i na inne zwierzęta żyjące w norach m.in. króliki czy gronostaje.

 

Jamniki: wygląd i budowa rasy

Chyba każdy z nas widział jamnika. Ich charakterystyczne cechy to długi tułów, krótkie nóżki, opadające długie uszy, ciemne oczy, oraz niewielkie rozmiary.

Ze względu na długość i rodzaj sierści jamniki dzielimy na  krótkowłose, długowłose i szorstkowłose. Za najstarszą odmiane jamnika uchodzi krótkowłosy, który dzięki sierści przylegającej do ciała, bez problemu nurkował w norach nie zachaczając się o inne przedmioty.

 

Jamniki: zachowanie

Jamniki mimo, że wygladają uroczo, w rzeczywistości mają silną osobowość. Cechuje je spryt, upór i nieustępliowść, co utrudnia ich tresowanie. Potrafią przez to być nieznośne i uparte, dlatego ważna jest ich odpowiednia tresura, i rozsądne podejście właściciela. Jeśli jamnik nam zaufa to zyskamy lojanego kompana na długi czas. Pamiętajmy, że to psy myśliwskie - są to aktywne, żywiołowe i temperamentne zwierzęta. Są towarzyskie, jednak obcych traktują z dużą nieufnośćią. Dobrze znoszą koty, a posiadanie dwóch jamników pod jednym dachem, może być doskonałym pomysłem, aby psiak się nie nudził. 

Pamiętajmy jednak, że każdy jamnik może być inny, ale jedno je łączy. Ich sympatyczny wygląd, wysoka inteligencja i silne przywiązanie do właściciela sprawiają, że stały się one popularną rasą znaną na całym świecie, kochaną przez każdego. 


Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto