pexels katerina holmes 5905443www.pexels.com

To pytanie męczy wielu uczniów, nawet tych z kilkuletnim stażem. Siedzą, wkuwają dniami i nocami bez większych efektów. A więc jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Zebrałam kilka sposobów, które (mam nadzieję) komuś pomogą.


1 Przede wszystkim wycisz telefon!

Jeśli chęć przeglądania mediów społecznościowych jest silniejsza od ciebie, to odłóż go jak najdalej. Tak naprawdę tyczy się to wszystkiego, co może odwracać twoją uwagę. Czasami temat jest tak nużący, że nawet papierek leżący obok wyda się bardziej interesującym obiektem. Zanim zaczniesz naukę, warto również uporządkować swoje miejsce pracy. Zrób sobie herbatę, upewnij się,  że wszystko co potrzebne masz pod ręką i możesz zaczynać.

2 Plan 

Będzie prościej, jeśli rozłożysz sobie materiał na poszczególne dni. Pomimo że bardzo kusi, to nie wkuwaj wszystkiego w noc przed sprawdzianem. Zapamiętasz bardzo niewiele jeśli nie zupełne nic. Tak czy siak za tydzień zapomnisz, o czym się uczyłeś. Odwlekanie wszystkiego na ostatnią chwilę tylko przysporzy stresu. Systematyczne, małe partie będą bardziej efektywne. Możesz na zmianę przeplatać różne przedmioty, żeby nie wpaść w monotonię.


3 Notatki

Zrobienie ich własnoręcznie, w skupieniu pomoże w zapamiętaniu.  Dzięki nim uporządkujesz wszystkie wiadomości. Używaj kolorów, rób mapy myśli, nie przepisuj słowo w słowo z podręcznika.

4 Fiszki

Powinny być krótkie i zawierać jedną informację/ pytanie. Mi osobiście najlepiej sprawdzają się przy słówkach z języków obcych. Pomocna może być aplikacja Quizlet. Dzięki niej wygodnie powtórzysz w drodze do szkoły dany materiał.

5 Technika pomodoro 

Technika pomodoro polega na tym, że uczysz si ę20-25 min w pełnym skupieniu, a następnie robisz sobie  5 minut przerwy. Po zrobieniu czterech powtórzeń odpoczywasz trochę dłużej około 15 min. (to jest ten moment, gdy możesz sprawdzić co się dzieje w internecie ;) ). Jest wiele aplikacji, które możesz zainstalować, na przykład Focus Plant, gdzie za czas spędzony na nauce sadzisz wirtualne roślinki.

6 Przyjaciel 

Miło jest mieć świadomość, że nie jesteś w tym sam. Sama obecność kogoś będzie motywująca. Przepytujcie się lub tłumaczcie sobie nawzajem rzeczy, które nie do końca zrozumieliście na lekcji. Ten sposób również jest dość ryzykowny. Prawdopodobieństwo, że nauka zejdzie na drugi plan w całej masie plotek do nadrobienia, jest bardzo wysokie.

7 Powtarzanie na głos

Czytaj notatki, mów z pamięci wszystko, co udało Ci się zapamiętać. Albo udawaj, że prowadzisz wykład na uczelni. Jeśli się wstydzisz, wypróbuj jak będziesz sam w domu. Możesz do tego dodać trochę ruchu chodząc po pokoju. Niektórzy lepiej przyswajają wiadomości w ruchu.
 
8 Doodling method

Tej metody nie miałam jeszcze okazji wypróbować, ale ma ona sprawdzać się  szczególnie tym, którzy mają problem ze skupieniem się. Bierzemy kartkę i podczas czytania notatek bazgrzemy po niej różne szlaczki.

Oczywiście, nie każdemu wszystko się sprawdzi, więc zachęcam do próbowania. Jest naprawdę dużo możliwości, więc każdy znajdzie system, który mu odpowiada.

 


Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto