Nasi maturzyści niedawno przystąpili do próbnych egzaminów maturalnych. W maju przyszłego roku zmierzą się z prawdziwymi arkuszami, a po maturze będą musieli wybrać kierunek studiów. Przygotowałem dla Was listę kierunków, które warto studiować i po których znalezienie pracy jest łatwiejsze.

Oczywiste jest, że dzisiaj najlepiej obrać ścisły kierunek studiów. Politechnika Warszawska przeprowadziła analizę losów swoich absolwentów, z której wynika, że aż 74% z nich znalazło pracę po miesiącu od ukończenia studiów. Wśród tych 74% absolwentów znaleźli się wszyscy, którzy ukończyli  Wydział Matematyczny i Nauk Informacyjnych. Widać zatem, że warto było obrać kierunek studiów na tym wydziale. Z kolei badania Akademii Górniczo-Hutniczej wykazały, że najszybciej znaleźli pracę absolwenci: mechaniki i budowy maszyn, elektroniki i telekomunikacji, automatyki i robotyki, elektroniki, budownictwa, informatyki oraz geodezji i kartografii.

Absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego nie mieli problemów ze znalezieniem pracy po filologii czeskiej, kulturoznawstwie-lingwistyce, filologii szwedzkiej i muzykologii.

Zdaniem profesora Stefana Kwiatkowskiego dziedzinami, które mają szansę na rozwój w przyszłości są np.: mikroelektronika, zastosowanie technik komputerowych, biotechnologii lubi kierunków związanych z pozyskiwaniem energii.

Kierunki, po których możliwy jest problem ze znalezieniem pracy to: politologia, pedagogika, czy socjologia.

Utworzone zostały tzw. kierunki zamawiane. Jest to rządowy program, który zachęca młodych ludzi do wyboru studiów, ważnych w procesie rozwoju gospodarki. Są to głównie studia techniczne, przyrodnicze oraz matematyczne. Dla takich studentów przygotowane zostały różne udogodnienia, np. stypendia, kursy wyrównawcze, płatne staże. Projekt objął następujące kierunki studiów: budownictwo, chemia, energetyka, technologia chemiczna, inżynieria procesowa. Takie właśnie kierunki powinny zapewnić szybkie znalezienia dobrze płatnej pracy.

Trzeba się tylko jeszcze na takie studia dostać. Profil matematyczno-fizyczny w liceum nie oznacza jeszcze tego, że będziesz kiedyś inżynierem budownictwa tak, jak profil humanistyczny nie zawsze oznacza, że jesteś humanistą. Powyższe kierunki są stworzone z myślą o dobrych pracownikach. Nie zamierzasz przykładać się do nauki? Skończysz w McDonald’s niezależnie od tego, czy maturę zdałeś będąc na mat-fizie, czy na humanie. Mam nadzieję, że zmotywowałem Was do działania.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto