Żyjemy w czasach, w których ukończenie szkoły wyższej nie daje nam gwarancji zdobycia dobrze płatnej pracy lub takiej, w której moglibyśmy wykorzystać wiedzę zdobytą przez długie lata kształcenia się w danym kierunku.

Często możemy spotkać się ze zjawiskiem, w którym ludzie z niższym wykształceniem zarabiają więcej niż wykwalifikowane osoby po wielu latach niekiedy bardzo ciężkich i monotonnych studiów. Młodzi ludzie, świadomi powyżej opisanej sytuacji, mają coraz więcej wątpliwości czy studiowanie ma jakikolwiek sens. O ile posiadanie matury jest niepodważalnie ważną kwestią i priorytetem dla większości z nas, o tyle ukończenie szkoły wyższej nie zawsze przekłada się na zapewnienie sobie godnej przyszłości. 

Więc co może zrobić osoba po zdaniu egzaminu dojrzałości? 

W wielu zakładach pracy wyższe wykształcenie nie jest wymagane, dzięki czemu młodzi ludzie mogą zaoszczędzić czas, który w przeciwnym wypadku spędziliby na dalszej nauce, często nieprzydatnych przedmiotów. W ten sposób szybciej uniezależniają się finansowo od rodziców i rozpoczynają w pełni dorosłe życie. Bardzo często zdarza się, że osoby z wyższym i średnim wykształceniem wykonują ten sam zawód, a dodatkowo ludzie, którzy wcześniej zaczęli pracę, mają większe doświadczenie zawodowe i zajmują wyższe stanowiska. W wielu sytuacjach kursy kwalifikacyjne, które pozwalają na zdobycie konkretnych, przydatnych w dalszej pracy umiejętności, są ciekawszą opcją niż studia. Studenci muszą zmierzyć się z licznymi przedmiotami, które nie zawsze mają bezpośredni związek z ich przyszłą pracą, zaś szkolenia w bezpośredni sposób wpływają na zdobycie lepszego zawodu lub awans w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.

Osoby najbardziej ambitne i otwarte na wyzwania mogą również założyć własną działalność gospodarczą i spróbować swoich sił w biznesie. Wiele osób decyduje się na zwiększenie swoich zarobków poprzez emigrację do krajów bogatszych w celu dorobienia się majątku. Często jednak zakładają tam rodziny i asymilują się z tamtejszym społeczeństwem, wobec czego nie powracają do kraju. Emigracja jest dobrym sposobem nie tylko na zarabianie pieniędzy, ale też na naukę języków obcych, które w obecnych czasach są niezbędne i wpływają na wysokość wynagrodzenia.

Podsumowując, istnieją różnorodne sposoby na życie, które niekoniecznie wymagają posiadania wyższego wykształcenia. Sukces nie jest uzależniony od ukończenia uczelni, o czym świadczy przykład Steva Jobsa, który przerwał naukę po pierwszym semestrze, a pomimo tego został jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Powinniśmy więc realizować swoje pasje i dążyć do celu w wybrany przez siebie sposób. Oczywiście, osoba, która pragnie zostać lekarzem musi skończyć studia medyczne, jednakże nie jest to konieczne w przypadku artysty lub biznesmena. Przede wszystkim należy unikać kierunków, które nie przyczyniają się do zdobycia zawodu oczekiwanego na rynku pracy i realizacji marzeń. 

                                        Joanna 

 
Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto