Weronika Babinska dkms05.02.2017 r. jako wolontariuszki wzięłyśmy udział w akcji Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska. Naszym zadaniem było zachęcanie ludzi od 18 do 55 roku życia do rejestracji w bazie dawców, zadanie wypełniałyśmy poprzez rozdawanie ulotek, balonów i chorągiewek.

Dla naszego rejonu było to wyjątkowe przedsięwzięcie, ponieważ skupiliśmy się na poszukiwaniu dawców szpiku dla Pana Janusza Moczydłowskiego, mieszkańca Helu -ojca, dziadka, teścia, męża, jak i przyjaciela, dla którego rodzina i znajomi są ważną wartością w jego życiu i bardzo go wspierają w chorobie.

Pan Janusz jest pasjonatem motocykli, brał życie garściami, dopóki nie usłyszał diagnozy - ostra białaczka szpikowa. Od tego momentu jego życie uległo zmianie: „Na dzień dzisiejszy nic nie planuję, bo w każdej chwili wszystko może się zmienić. W czasie choroby moja rodzina jest przy mnie. Mam ogromne wsparcie mojej żony Mirosławy, córki Justyny, która robi wszystko, żeby ratować moje życie. Zięć z wnuczkami także dają mi siłę do walki z nowotworem”– mówi Janusz oraz dodaje: „Każdy z nas ma marzenia. Choroba może przeszkodzić w ich realizacji. Ty rejestrując się dajesz nam, pacjentom, szansę na spełnianie naszych marzeń . Przyjdź i zarejestruj się, jako potencjalny dawca szpiku”.

Podczas akcji zauważyłyśmy zaciekawienie ludzi tym tematem, odsyłałyśmy ich do punktu, gdzie można było oddać swój wymaz. Oczywiście niektórzy ludzie nie zwracali na nas uwagi lub ze smutkiem oznajmiali, że niestety ich wiek już nie pozwala na to, by wspomóc Pana Janusza. Uśmiech pojawiał się na naszej twarzy, kiedy wiele osób mówiło, że już jest w bazie lub pytało się o szczegóły akcji. Najpiękniejsze uczucie pojawiło się jednak, gdy wróciłyśmy do punktu DKMS, który był zapełniony masą ludzi! Mimo tego, że same nie mogłyśmy oddać szpiku, miałyśmy poczucie, że niesiemy choć w jakimś stopniu pomoc. Z radością możemy stwierdzić, że ludzie stają się coraz bardziej otwarci na pomoc drugiemu człowiekowi, nie boją się tego i znajdą chwile czasu na rejestrację.

Mamy głęboką nadzieję, że wśród osób, które dzięki tej akcji oddało wymaz, znajdzie się dawca dla Pana Janusza. Mamy OGROMNĄ prośbę do Ciebie, jeśli masz już ukończone 18 lat, a twój wiek nie przekracza 55, znajdź chwilę czasu i zarejestruj się, być może właśnie na CIEBIE czeka Pan Janusz i jego cała rodzina oraz my - wolontariusze. Ciebie nic to nie kosztuje, a może dać Panu Januszowi nowe życie!

Julia i Weronika

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto