Są ludzie, którzy nawet bez kończyn potrafią uprawiać różne sporty. Są też ludzie, którzy spędzają cały wolny czas przed komputerem, nie doceniając swojej sprawności.

Amp futbol to dyscyplina dla niepełnosprawnych, którzy kochają piłkę nożną. Powstała w latach 80. Pierwsze mistrzostwa międzynarodowe odbyły się w 1984 w Seattle w stanie Waszyngton. Z każdym rokiem udział brało coraz więcej zespołów. Dyscyplina jest już obecna w ponad 30 krajach świata. Podstawowe przepisy gry w Amp Futbol różnią się niewiele od klasycznej piłki nożnej. Zasadnicze różnice to:

-mecze rozgrywane są na boisku o wymiarach 40 m x 60 m,(tradycyjne boisko ma 68m x 105m)

-bramka: 2m x 5 m; (2,44m x 7,32m)

-czas gry to 50 minut - dwie połowy po 25 minut i 10 minut przerwy

-drużyna składa się z 6 zawodników, bramkarza oraz zawodników rezerwowych

-bramkarz musi być po amputacji jednej górnej kończyny natomiast zawodnik z pola po amputacji jednej nogi

-jest dowolna ilość zmian, ale nie więcej niż 2 jednocześnie

Zawodnikom pomagają w grze specjalne kule łokciowe. W Polsce w 2011 roku powstało stowarzyszenie Amp Futbol Polska. W Mistrzostwach Świata nasza reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w 2012r. W 2015r. rozpoczęły się rozgrywki Amp Futbol Ekstraklasy, w której konkurowały: Husaria Kraków, Gryf Szczecin, GKS Góra, Lampart Warszawa. Niedawno do ligi dołączył jeszcze zespół Kuloodporni Bielsko-Biała.

Ten sport pokazuje, że ludzie pomimo swojej niepełnosprawności fizycznej żyją nadal pełnią życia cieszą się nim, rozwijają się i spełniają swoje marzenia. Powinniśmy pokazywać ich jak najczęściej, brać z nich przykład i czerpać motywację.

Michał

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto