25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy

Jak to wszystko się zaczęło?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja dobroczynna, polegająca na ratowaniu życia chorych osób - w szczególności dzieci - i działaniach na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja została stworzona przez Jerzego i Lidię Owsiaków, Beatę Bethke, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza oraz Waltera Chełstowskiego w Warszawie dnia 2 marca 1993. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – spontaniczne datki przesyłane w kopertach przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pierwszą akcją było udane zbieranie pieniędzy 3 stycznia 1993 przez Jerzego Owsiaka w muzycznym programie pt. "Róbta co chceta". Nazwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została użyta po raz pierwszy w tym programie w ferie zimowe 2 lata wcześniej i jej autorem jest pan Owsiak.

Ogólnie o wolontariacie

Z roku na rok wolontariuszy Orkiestry jest coraz więcej. Zadaniem tych osób jest zbieranie dobrowolnych datków na dane cele w danym roku. Liczba wolontariuszy jest liczona w tysiącach a nawet setkach tysięcy, ponieważ jest to około 120 000 osób rozsianych w 1600 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie. Tak jak wspominałam wcześniej liczba wolontariuszy z roku na rok rośnie, co bardzo cieszy organizatorów a tym bardziej osoby, którym fundacja pomaga. Co roku WOŚP zbiera pieniądze na inne szpitale i specjalistyczne sprzęty dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.

Cele WOŚPU na ten rok

Wielkimi krokami zbliża się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieramy na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólno pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Jesteśmy pewni, że odniesiemy taki sam sukces jak w latach poprzednich. Mogę podać przykład poprzedniego finału, gdzie udało nam się zdobyć około 72 696 501 zł,  co jest bardzo dużym osiągnięciem. Wolontariusze są zdeterminowani, aby w tym roku uzbierać jeszcze większą sumę niż poprzednio.

Inne akcje Orkiestry

Innymi akcjami WOŚP jest np. Przystanek Woodstock organizowany w Kostrzynie nad Odrą na przełomie lipca i sierpnia. Chciałabym zauważyć, że akcja ta nie jest finansowana ze środków zebranych podczas finałów Orkiestry, tylko z dobrowolnych darowizn wsparcia sponsorów (np. PLAY) i przychodzących odsetek bankowych.

WOŚP również szkoli młodzież w zakresie pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu, akcji „Bezpieczne Stadiony”, wraz z piłkarskim klubem Ruch Chorzów. W ramach tej akcji klub oferuje m.in. darmowe bilety na mecze dla biednych dzieci, często również organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne przekazując na licytacje swoje stroje piłkarskie najlepszych piłkarzy. „Niebiescy”, wzorem hiszpańskiej FC Barcelony grającej wówczas z logo UNICEF na koszulkach, w 2008 roku przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy awers koszulki meczowej przeznaczony dla głównego sponsora.

Kilka słów na koniec

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w akcjach WOŚPu jako darczyńca (uśmiech, który widnieje na twarzy wolontariusza, kiedy wrzucimy mu chociaż 5 złotych do skarbonki jest bezcenny, a późniejsza satysfakcja z pomocy chorym dzieciom jest najlepszym uczuciem, jakiego można doznać) bądź jako wolontariusz zbierający pieniądze, ponieważ niesie to naprawdę dużo pomocy, frajdy i satysfakcji z uzbieranych pieniędzy i pomocy. Przy okazji takiego finału możemy poznać też dużo ciekawych i fajnych ludzi, może nawet z niektórymi zaczniecie utrzymywać stały kontakt. Fundacja WOŚP jest naprawdę świetną i dobrze zorganizowaną akcją, a bycie wolontariuszem nic nie kosztuje, można się szybko i łatwo zapisać w najbliższym sztabie. Ja osobiście wspomagam Orkiestrę już szósty rok z rzędu jako wolontariuszka i szczerze mówię, że przyniosło mi to dużo satysfakcji i mam wiele dobrych wspomnień.

Wiktoria 

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto