Przyczynia się nie tylko do zapewnienia rozrywki jej użytkownikom,  lecz także używana jest jako jeden z ważniejszych udogodnień w życiu człowieka.

"Era robotów" -  tak niektórzy nazywają XXI wiek.  Po części jest to prawdą, gdyż coraz to nowsze oprogramowania tworzą nowe możliwości w interakcji i oddziaływaniu robotów na ludzi.

Warto wspomnieć, że to małe roboty zabawki (takie jakie dostawało się w dzieciństwie) oraz mechaniczne stwory z filmów science fiction zainspirowały naukowców do stworzenia Androidów (tak właśnie nazywane są maszyny samodzielnie analizujące, kopiujące ruch, styl wymowy, reakcje jak i mimikę ludzkiej twarzy).

Większość ludzi uważa, że aktualny postęp w technologii przyczyni się do poprawy ich codziennego życia. Są jednak i tacy , którzy sceptycznie podchodzą do tego tematu i uważają, że Androidy w końcu zaczną myśleć w pełni samodzielnie i zaczną tworzyć własne reprodukcje, co doprowadzi ludzkość do zguby. Być może mają trochę racji i urzeczywistni się straszny dla ludzkości obraz z "Terminatora".

Ludzie (a przynajmniej większość z nas) wykorzystują roboty w celu rozrywkowym. Dla niektórych jednak jest to bardzo użyteczna pomoc, bez której trudno byłoby wykonywać nawet najprostsze czynności, takie jak jedzenie, chodzenie, a nawet oddychanie. Takie udogodnienia przysłużyły się już wielu osobom np. Patrickowi z Austrii, który dzięki medycynie może posługiwać się bioniczną ręką (http://gadzetomania.pl/2011/05/19/bioniczna-reka-pomogla-mu-wrocic-do-normalnosci)

Przykłady współczesnych Androidów:
HRP-4C - mierzący sobie 153cm wysokości, potrafiący chodzić, mówić, uśmiechać się, mrużyć oczy czy też pokazywać swój gniew i złość Android z Japonii

EveR-1 - Koreański Android ważący 50Kg i mierzący 160cm wysokości, potrafi mówić w dwóch językach (Angielskim i Koreańskim), śpiewa, odwzorowuje ludzką mimikę twarzy, potrafi nawiązać kontakt wzrokowy jak i zapamiętać wyraz twarzy na długi okres czasu, jedyną wadą jest to, że nie potrafi chodzić.

EveR-2 - cięższy (60Kg) i wyższy(170cm) następca Androida EveR-1, posiadający takie same cechy co EveR-1, z tym, że potrafi chodzić, siadać i wstawać, niestety twórcy zapomnieli o aspekcie urody swojego dzieła przez co jest mniej "atrakcyjny" niż poprzednik.

XXX - mający 60Kg i mierzący 168cm wysokości Chiński Android, niestety nie nazwany, został stworzony aby pełnić role recepcjonisty lub przewodnika wycieczek.

Robot Albert Hubo - kolejny Android Koreańczyków, jest stosunkowo niski (137cm) i lekki (57kg) jego twarz przypomina, znaną chyba każdemu, twarz Alberta Einsteina, Android ten posiada zainstalowany system Windows XP, potrafi mówić, zmieniać mimikę twarzy, a nawet rozpoznawać twarze obcych ludzi.

DER2 - chodzący, gestykulujący, mówiący, jak i wyrażający swoje emocje Android stworzony przez japońskich naukowców.

Repliee R1 - Robot wzorowany na pięcioletniej dziewczynce, potrafił poruszać głową w dziewięciu kierunkach jak i poruszać rękoma.

Repliee Q1 - Udoskonalona wersja "Repliee R1", Android ten jest płci żeńskiej, skóra robota (a właściwie pokrycie androidalnego szkieletu) wykonana jest z niezwykle plastycznego silikonu imitującego ludzką skórę, Android ten potrafi się poruszać zupełnie jak człowiek, mrugać powiekami, a dzięki jego specjalnym sensorom wygląda jakby oddychał (lecz w rzeczywistości tylko chłodzi swoje procesory).

Geminoid DK - najbardziej zaawansowany technologicznie Android (aktualnie w pełni kontrolujący przez człowieka co ma się dość szybko zmienić), który łudząco przypomina profesora Henrika Scharfe, niektórzy uważają, że gdyby nie redaktorzy "Spectrum IEEE" to nadal myśleliby, że mają do czynienia z człowiekiem, a nie maszyną.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto