Odliczając dni do wakacji, niecierpliwie sprawdzam terminy wszystkich ważniejszych wydarzeń bieżącego miesiąca. Nauka jazdy, poprawy sprawdzianów, urodziny. Właściwie nie potrafię nazwać okresu czasu, nie powołując się na jakieś wydarzenia.

Są dni, kiedy zatrzymujemy się, nie robimy nic pożytecznego, odpoczywamy. Zazwyczaj taki dzień owocuje u mnie poczuciem straty. Czuję jakby coś mnie ominęło, czas przeciekł samoistnie między palcami. W takich momentach zastanawiam się, co daje ludziom siłę do bycia kimkolwiek. Przez bycie nie rozumiem egzystowania. Chodzi mi o bycie w formie dawania czegoś od siebie i oczekiwanie od innych.

Sytuacje dnia codziennego pozwalają mi śmiało twierdzić, że motorem napędowym człowieka staje się czekanie. To niecierpliwe i naiwne - na pierwszą miłość, to pełne zdenerwowania - na wyniki egzaminu i całkiem przyziemne - na jutrzejszy dzień, na kolejne wydarzenie gorsze lub lepsze. Dlaczego czekanie jest dla nas takie istotne? Co zmienia w naszym życiu? Czy ma to związek z prostą prawdą, że do niczego nie da się dojść drogą na skróty? A może po prostu zniewoliły nas zegary i kalendarze?

Z czekaniem jest trochę jak z myśleniem. Kiedy usilnie starasz się o czymś nie myśleć, dana sprawa uporczywie powraca do twoich refleksji. Nie możesz się  od niej uwolnić. Kiedy starasz się udowodnić sobie, że na nic nie będziesz czekać, czekanie staje się bardziej widoczne w twoim życiu.

Czy czekanie jest dobre czy złe? Trudno powiedzieć. Może to kwestia nastawienia. Traktując każdą uciekającą sekundę jak śmiertlenego wroga, będziemy się niecierpliwić i denerwować swoją bezradnością. Dlatego warto spróbować te stracone sekundy wykorzystać na przerwę w czekaniu, którą wypełnimy pozytywnymi wspomnieniami.

Nie ma co narzekać na wynalazki, które zamknęły nas w ramach czasowych. Czy dzikie plemiona, nieposługujące się tabelami czasowymi muszą być koniecznie szczęśliwsze od nas? Tak jak wszystko w życiu, czekanie również ma swój określony sens. Jakby to ujął Herling-Grudziński:
"Tylko w więzieniu łatwo jest zrozumieć, że życie bez czekania na cokolwiek nie ma najmniejszego sensu i wypełnia się po brzegi rozpaczą."
Dlatego żyjmy tak, żeby być dumnymi z każdej chwilii, na którą wcześniej bezwiednie czekaliśmy . ;)

astigmaticaNie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto