Dziś jak co roku obchodzimy wyjątkowy dzień - Dzień Matki. W tym dniu wszystkie dzieci,  zarówno te małe, większe, jak i dorosłe w sposób szczególny dają wyraz szacunku oraz wdzięczności swoim mamom.

W tym wyjątkowym  dniu nasze mamy mają poczuć, jak ważne są w naszym życiu. Historia święta Matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw). Obchodzono je także w Rzymie (święto bogini Cybele, którą uważano za matkę bogów, było obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja). Zwyczaj ten powrócił w XVIIw. w Anglii pod nazwą Niedziela u Matki (Mothering Sunday). Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy  obchodzono w Krakowie w 1923r., a ustalono ten dzień  po to, aby ludzie choć raz w roku uświadomili sobie, jak ważną rolę w ich życiu odegrała Matka. Mama nie tylko uczyła nas pierwszych kroków czy słów,  uczyła nas przede wszystkim,  jak patrzeć na świat, jak zrozumieć to wszystko, co się wokół nas dzieje, jak odróżnić dobro od zła. To ONA nocami czuwała  nad nami w czasie choroby, ONA czytała nam pierwsze bajki i to ONA przytulała nas, gdy było nam źle. Czy zastanawialiśmy się czasem, skąd nasze mamy czerpały na to wszystko energię? Chyba tylko Matka potrafi połączyć pracę zawodową z prowadzeniem domu i  wychowaniem dziecka(dzieci) i przy tym wszystkim być naprawdę szczęśliwą.

" Matka, to nie ktoś, na kim można się oprzeć, ale ktoś, kto uczy, jak się obchodzić bez oparcia."
                                                                                                              Dorothy Fisher


A więc chłopcy i dziewczynki dajmy dziś zarobić kwiaciarniom i kupmy naszym wspaniałym  mamom kwiaty, ale UWAGA: kwiaty doniczkowe, a w szczególności kaktusy nie nadają się na taki prezent!

Ganabunta


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto