Postać niezwykle kontrowersyjna. Był oskarżany o pedofilię. Jego ciało poddane zostało niezliczonym operacjom „upiększającym”.  Wykupił prawa do utworów The Beatles, przez co stracił przyjaciela – Paula McCartneya. Był żonaty z córką legendarnego Elvisa. Z drugiej strony twórca moonwalk i hitów takich jak Thriller czy Billy Jean. Zmarł niecałe pół roku temu. O kim mowa? Zapraszam do lektury.

   

   źródło: wikimedia.org; autor: Drew H. Cohenźródło: wikimedia.org; autor: Drew H. Cohen Michael Joseph Jackson – tak brzmi pełne imię bohatera dzisiejszego artykułu. Urodził się 29 sierpnia 1958r, a zmarł 25 czerwca 2009r, czyli miał niecałe 51 lat. Jego życie wbrew pozorom nie było bajką. Niby kasy miał jak piasku na pustyni, ale jednak widocznie z jego głową było coś nie tak, o czym świadczą choćby marzenia o byciu białym. Może wpłynęło na to dzieciństwo Mike, kiedy to bił go ojciec. Z drugiej strony już za młodu osiągał sukcesy wraz z braćmi, z którymi założył The Jackson Brothers, znane bardziej jako The Jackson 5. Rodzeństwo szybko zyskało popularność. Najbardziej utalentowany spośród piątki chłopaków był właśnie Michael. Po kilku płytach singlowych przyszedł w końcu czas na sukces. Jego piąty krążek „Off the Wall” okazał się hitem w amerykańskich rozgłośniach. Największy rozgłos miał dopiero nadejść. W 1982r powstał „Thriller”, a w raz z nim powiększenie portfela. Legendarny jest już teledysk tego właśnie utworu, który trwa 13 minut. Zyskał wtedy poparcie mega telewizji muzycznej, jakim jest MTV. Właśnie przez tę współpracę sukces Jacksona był pewny. Do końca swojego życia sprzedał ponad 750 mln egzemplarzy płyt, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim.  „Król Popu” otrzymał również trzynaście nagród Grammy, a trzynaście jego singli było na szczycie list przebojów w USA.

      Nie tylko muzyka sprawiła, że o Michaelu Jacksonie stało się głośno. Mike miał trójkę dzieci. Wg opinii publicznej to go jednak nie zadowalało, bowiem posądzono go o molestowanie dzieci, które zostawały w jego posiadłości (park rozrywki z zoo zwany Neverland Ranch) na noc. Ostatecznie wniosek sądowy został usunięty, ale konto bankowe gwiazdy ponoć uszczuplało o bagatela 20 mln dolarów. Cokolwiek się działo w Nevelandzie, wątpię, że Mike pisałby się na takie zabawy drugi raz.

      Jednak nie sprawa molestowania jest najbardziej kontrowersyjna. Większą konsternację publiki wywołało wybielenie ciała czarnoskórego wokalisty. Sam tłumaczył, że jest chory na vitiligo, czyli na odbarwienia skóry. Wydaje się to mało prawdopodobne, jeśli weźmie się pod uwagę, że Jackson poprzez operacje plastyczne zmodyfikował sobie nos, czoło, usta, podbródek.  Czym więc była spowodowana chęć bycia białym? Śmiem twierdzić, że „Król Popu” padł ofiarą ataków rasistowskich, który mocno dały się we znaki jego psychice. Drugą przyczyną może być dążenie do perfekcji, co zgubiło Michaela, bowiem przez chorą dietę, którą zaaprobował prywatny lekarz, Jackson przedwcześnie umarł.

       O zabójstwo oskarżony został medyk, ale w gruncie rzeczy Michael jest sam sobie winien. Jego styl życia spowodował zgon, który zresztą przewidywano. Ten styl życia spowodował również, że Jackson to postać kultowa. Jego piosenki stały się jakby nowe, jakby ktoś dodał im życia. Swoisty paradoks, prawda? Twórca umiera, a jego utwory ożywiają.  Michael miał wszystko co potrzeba, by stać się mega popularny. Tak jak The Beatles był kontrowersyjny. Tak jak jego teść, Elvis Presley, miał talent, który mimo wszystko rozwinął i spełnił. Michael Joseph Jackson był artystą pełną gębą, a niebiosa niech się cieszą, bo dużo sław już u siebie goszczą.


Najlepsze piosenki Michaela Jacksona:

Thriller

Billy Jean

Beat It

Dangerous


Polecam również:

"Chwała Króla będzie wieczna"

"Wolność, miłość, równość..."

"Twist and shout"Nbi


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto