Uwaga

Lack of access rights - File 'http:/www.solcomhouse.com/images/Beatlessullivantogether.jpg'

×

Uwaga

Lack of access rights - File 'http:/www.solcomhouse.com/images/Beatlessullivantogether.jpg'

Sprzedali najwięcej płyt w historii.  Było ich czterech. Pochodzili z Liverpoolu. Ich piosenki budzą szał nie tylko na imprezach w okolicznych remizach. O kim mowa? Oczywiście o The Beatles.

źródło: www.solcomhouse.comźródło: www.solcomhouse.com

Najpierw troszkę historii. W 1960r. Stuart Sutcliffe wraz z Johnem Lennonem proponują Paulowi McCartneyowi i George'owi Harissonowi grę w zepolu. Wkrótce dołącza do nich Pete Best. Ale ekipa, która przejdzie do historii ukształtuje się dopiero dwa lata później, gdy w miejsce Besta i Sutcliffa pojawi się Ringo Starr. Któż przypuszczał, że już w 1963r. beatlemania ogarnie najpierw Wielką Brytanię, a później cały świat. Ich przysłowiowe 5 minut będzie trwać do 1970r. Dlaczego tak krótko? O tym na końcu artykułu. 

  Co wnieśli Beatlesi do kultury? Przykład z pierwszej ręki. Lenonki. Chyba większość z Was, Drogich Czytelników, o tym wie, że to właśnie John Lennon wylansował te, jakże śmieszne, okularki. To nie wszystko. Fryzura, charakterystyczna fryzura na Beatlesa. Może dziś już nie jest tak popularna (nie dotyczy to uczniów naszej szkoly), ale z opowiadań rodziców wiem, że w latach 60' czy 70' każdy chciał wyglądać jak McCartney.

  Oczywiście i im, jako gwiazdom sodówka czasem uderzała do głowy. Na przykład John Lennon powiedział, że The Beatles jest popularniejszy niż Jezus. Odważne stwierdzenie, ale Lennon nie chodził po wodzie, a Jezus nie śpiewał, więc to porównanie sławy jest raczej nie na miejscu. Jednak znalazła sie osoba (pewnie nie jedna, ale mi wiadomo tylko o niej), która bała się, że grupa z Liverpoolu zepchnie go z tronu Króla Rock'n'rolla i blokowała występy kapeli za Oceanem. O kogo chodzi? A no o żyjącego pomiędzy Luzinem a Wierzchucinem i korzystającego z uprzejmości miejscowych ludzi Elvisa Presley'a. Chyba mu się to udało, bo mimo wszystko popularniejszy jest Elvis.

  Co lubię w Beatlesach? Rytm, uśmiech na archiwalnych nagraniach z koncertów, no i teksty. Gdy ich słucham od razu poprawia mi się humor. Polecam wszystkim dekadentom. Zaznaczam jednak, że The Beatles to nie tylko muzyka rozrywkowa, ale również romantyczna i jak najbardziej poważna. Każdy znajdzie coś dla siebie na ich płycie.

  Na koniec obiecany powód rozpadu zespołu. Podobnie jak większość grup składających się z kilku osób, tak i u Beatlesów nastąpił konfilkt interesów. Niestety, bo ich solowe dokonania, poza singlem Imagine Lennona, nie przyniosły już takiej radości ich fanom. Mam nadzieję, że jeśli pojawią się godni następcy Liverpoolczyków, to prędko się nie rozpadną i będę miał to szczęście, aby wybrać się na ich koncert. Bo moi faworyci mnie nie rozpieszczają.

  Poniżej przedstawiam moje ulubione piosenki Beatlesów:

Yesterday

Twist and Shout

She Loves You

All My Loving

Nbi


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto