Zdjęcie Steve Johnson na Unsplash

Jaki wpływ ma na nas posiadanie własnej pasji ?

Każdy z nas ma jakąś pasję lub hobby, jednak jaki ma to na nas wpływ i jakie korzyści możemy wynieść z posiadania pasji ?

1. Pasja pozwala realizować potrzeby: autonomii i kompetencji

Autonomia wyraża się  w chęci robienia danej rzeczy bez wpływu czynników zewnętrznych takich jak nagroda, przymus czy  presja. Doświadczenie integralności siebie i poczucie wolności w działaniu sprawia, że człowiek angażuje się w zachowania motywowane wewnętrznie, szuka nowych wyzwań, rozwija swoją wiedzę na dany temat, doskonali swoje umiejętności i rozwija się. Pasja prowadzi do samororealizacji, która została postawiona najwyżej w hierarchii potrzeb Maslowa.

2. Spełnianie pasji wpływa na nasze dobre samopoczucie 

Badania wykazały, że niezależnie od wieku czy płci posiadanie pasji wpływa na dobre samopoczucie i satysfakcję. Ludzie posiadający hobby częściej doświadczają pozytywnych emocji, co sprawia, że życie staje się przyjemniejsze, a zmniejszony w ten sposób poziom stresu może wpłynąć na nasze zdrowie. Spełnianie się w swoich pasjach dodaje również energię do działania. Można działać dłużej i aktywniej, nie odczuwając przy tym zmęczenia. Ten kto posiada jakieś kreatywne hobby wie jak można się wciągnąć w daną aktywność i spędzić nad czymś wiele godzin.

3. Pasja może okazać się być sposobem na życie

Czy to siedzimy w swojej pracowni nad sztalugą, czy spędzamy swój czas na grze w piłkę nożną, czy może lubimy siedzieć w kuchni, każdą z tych aktywności jesteśmy w jakiś sposób spieniężyć. Może się okazać, że ktoś piszący artykuły na WSPAKu kiedyś zostanie redaktorem i będzie utrzymywał się właśnie z pisania artykułów. Posiadanie pasji i dążenie do bycia w tym co robimy coraz lepszym może z nas uczynić ekspertem w danej dziedzinie i pozwoli nam dzielić się tą wiedzą z  innym.

4. Dzięki pasji jesteśmy w stanie nawiązać ciekawe znajomośći

Pasja powoduje, że zaczynamy do siebie przyciągać ludzi z podobnymi zainteresowaniami, bądź sami takich osób szukamy. Dzięki temu możemy rozbudować swoją wiedzę na dany temat lub wzajemnie sobie pomagać, jak również zyskać ciekawych znajomych z którymi zaczniemy wspólnie spędzać czas.

5. Sposób na odpężenie się i zabicie czasu 

Nasze hobby może okazać się remedium na szarą rzeczywistoś. Gdy zanurzamy się w daną aktywność często tracimy poczucie czasu. Nie ważne czy naszą pasją jest gotowanie, szydełkowanie czy sport,  spełniamy swoją potrzebę samorealizacji. Fakt, że wykonujemy daną aktywność sprawia, że mamy mniej czasu na rzeczy, które nie wnoszą nic do naszego życia. Pasja utwala dobre nawyki.

Podsumowanie

Jak widać w przedstawionych przeze mnie przykładach pasja jest czymś potrzebnym człowiekowi. Pozwala nam ona rozwijać samego siebie, poszerzać znajomości, a nawet zarabiać. Posiadanie pasji ma na nas dobry wpływ i sprawia, że z własnej woli wybieramy coś co wymaga od nas poświęcenia energii, wytężenia umysłu, czy włączeniu swojej wyobraźni zamiast leniwego położęnia się na kanapie i włączeniu telewizora. W momencie gdy mamy zły dzień nasza ulubiona aktywność może okazać się być ucieczką od smutków codzienności i zatopieniu się w swoim ulubionym zajęciu.

Sam ostatnimi czasy znalazłem sobie hobby, które stało się już integralną częścią mojego planu dnia. Rozbudowało moją wiedzę na dany temat , ale co chyba najważniejsze przestałem tracić czas na aktywności bezużyteczne, które tylko zabierały mój czas, a nie rozwijały mnie w żaden sposób. Na własnej skórze miałem okazję przekonać się o tym jak posiadanie własnej pasji może wpłynąć na naszą codzienność i zmienić stare nawyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Inne artykuły tego Autora

Komentarze   
0 # Julia Sz 2020-03-15 14:58
Szkoda, że wciąż tak dużo osób twierdzi że nie ma pasji, nie lubi nic robić, nic im się nie chce...Myślę, że każdy z nas jest w czymś dobry! Nie bądźmy leniuchami, odkryjmy to i bądźmy ciekawi nie tylko dla innych, ale też dla siebie ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Artur.O. 2020-02-22 18:54
Człowiek posiadający pasę lub hobby jest bardzo wartościowym człowiekiem.Znam wielu ludzi mających różne pasje i zamiłowania.Są oni radośni,energiczni i spełnieni. Nie tracą czasu na zbędne , niewartościowe rzeczy. Nigdy nie narzekają...
Po przeczytaniu Twojej wypowiedzi myślę ,że jesteś człowiekiem aktywnym,który odnalazł cel w życiu.Widzę w Tobie człowieka z pasją która dodaje Ci energii.Życze Tobie by pasja,której poświęcasz czas stała się Twoją wielką miłością.Idź za sercem ,ale rób to co kochasz z głową i nie trać rozumu.Zachęcam byś w kolejnym artykule opowiedział nam o swojej pasji i o tym jak wpłynęła na Twoje życie.
Gratuluję artykułu! Pozdrawiam serdecznie .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto