Jak co roku, także podczas tych świąt Bożego Narodzenia razem z najbliższymi usiądziemy do uroczystej kolacji wigilijnej. Jest to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu rodzinnych spotkań. Zainteresowałam się historią pewnych stałych elementów tej uroczystej kolacji jak i całego okresu świątecznego i chciałabym się tą wiedzą podzielić.

Kolację wigilijną według tradycji zacząć powinniśmy wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie. Symbolizuje to gwiazdę betlejemską, która pokazała się trzem królom podróżującym do żłobka. U mnie w domu to zawsze ja dostawałam za zadanie wypatrzenie tej gwiazdy, a co za tym idzie rozpoczęcie uczty. Biały obrus, którym nakrywamy stół, oznacza czystość intencji ludzi zasiadających za nim. Pod, miejmy nadzieję niezabrudzonym barszczem obrusem, znajduje się garstka siana. Przypomina nam to miejsce, gdzie urodził się Jezus. W dawnych czasach istniała tradycja układania snopów w rogach pokoju, co miało przynieść szczęście i dobrobyt na kolejny rok.

Na stole wigilijnym znajduje się dwanaście potraw, czyli tyle ilu było apostołów. Kolejną tradycją związaną z kolacją wigilijną jest dodatkowe miejsce, które przygotowujemy z myślą o niespodziewanym gościu, ponieważ w ten wieczór nikt nie powinien zostać sam. To także forma pamięci o bliskich, którzy nie żyją.

O północy, w każdym kościele odprawiana jest Pasterka, czyli msza św. upamiętniająca przybycie pasterzy do Betlejem i oddanie hołdu nowo narodzonemu Jezusowi.

Nie mniej ważną częścią wystroju każdego domu w czas świąt jest choinka. Jej historia jest stosunkowo krótka, ale bardzo ważna w kontekście świąt. Legenda mówi, o brytyjskim zakonniku, który w VIIw. podczas nawracania pogańskich ludów germańskich kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu Ci oddawali cześć. Upadając zniszczyło wszystkie pobliskie drzewa oprócz jednej małej sosny. Święty Bonifacy uznał to za znak od niebios.

Choinka symbolizuje życie, trwanie oraz nadzieję. Ozdoby choinkowe także mają swoją symbolikę i odnoszą się do wydarzeń biblijnych. Gwiazda na szczycie drzewka nawiązuje do gwiazdy betlejemskiej. Ma za zadanie pomóc członkom rodziny przebywającym poza domem w szczęśliwym powrocie. Lampki to symbol światła, którym jest Pan. Bombki natomiast mają odpędzać z domu złe demony. Wszystkie ozdoby miały jedną wspólną cechę. Miały służyć budowaniu harmonii, zgody i szczęścia.

Z okresem świąt Bożego Narodzenia wiąże się wiele historii, legend oraz przesądów. Zachęcam do bardziej szczegółowego zbadania tematu w czasie świątecznej przerwy od szkoły. Na koniec chciałabym życzyć wszystkim Wesołych Świąt!

Ewa

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto