daltonizmdaltonizmCzy rozmyślaliście kiedyś nad daltonistami? Jak oni postrzegają świat? A może jak z tym żyją? No więc problem jest większy. Ostatnio spotkałem się z teorią, że wszyscy ale to wszyscy widzimy inaczej. Razem z kolegami próbowaliśmy wyjaśnić tą kwestię. Jak? Tu zaczynają się schody.

Otóż od dzieciństwa uczymy się nazw kolorów: czarny, biały, czerwony, niebieski itp. Nikt nigdy jednak nie zastanawia się nad opisem tych kolorów. Dziecku pokazujemy gumową kaczkę i mówimy patrz ona jest żółta! A co jeśli tak naprawdę ono postrzega to jako czerwony, fioletowy? W jego podświadomości kodujemy nazwę, kod. Nie zwracamy uwagi na resztę, bo po prostu zwyczajnie nie mamy jak. Ważne, by nie odbiegało od reszty społeczeństwa, ważne by pasowało. Można powiedzieć, że dla kogoś brązowy = granatowy dla mnie. To by wyjaśniało kwestię gustów. Spróbujmy zatem opisać jeden kolorów. Dajmy na to żółty, jak z kaczką. Emmmm .... hmmmmm.... yyy... podobny do białego? pomieszany biały z .... kurcze to barwa podstawowa, więc się nie da. Taki jak banany? Taki jak kask boba budowniczego? Nie dam rady, odpadam. Nie dałeś rady? Nie martw się. Jest to niemożliwe. Tak samo spróbuj wymyślić kolor. Bezskutecznie.Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nasz mózg nie jest w stanie wymyślić czegoś, czego nigdy nie posiadał, nie zakodował. Budujesz coś? Zawsze wyjdzie trochę inaczej. Musisz mieć rysunek jeśli, chcesz dobrze to zbudować.

Tak działa nasza wyobraźnia. Technologia dzisiejszych czasów, a jestem prawie pewien, że nigdy nie dokona przeszczepu mózgu tzn. osobowości. Wszystkie informacje gromadzone są w mózgu, więc jak? Przecież analogicznie razem z mózgiem przeszczepimy całego siebie. Zapytacie zapewne co z DNA albo "przecież emocje mogą opisać kolor"? DNA koduje jedynie budowę, nie to, jak postrzegamy kolory, odbieramy smak, czujemy. To już sprawka naszej głowy. Jeżeli chodzi o emocje to racja. Ciepły kojarzy się nam z czerwonym, niebieski z zimnem. Ale to są emocje, uczucia nie oddają tego, co można zobaczyć.

Ten artykuł zakończę sucharem :)
Jaki jest najbardziej wystrzałowy kolor?
GRANAT!

Maciej Budzisz

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto