034 it s a wonderful life theredlist034 it s a wonderful life theredlist 

Z czym kojarzy się amerykańskie kino lat 30-40? W tym okresie bardzo popularne stały się romanse i melodramaty jak na przykład "Casablanca", czy "Przeminęło z wiatrem", który był pierwszym kolorowym filmem w całości wykonanym metodą Technicolor. Lata 40 to również rozkwit tzw. czarnego kryminału, którego przedstawicielem stał się aktor Humphrey Bogart. Czas ten należał również do jednego z najwybitniejszych reżyserów amerykańskiego kina Franka Capry, którego produkcje, ze względu na uniwersalny przekaz, wciąż zdobywają nowych fanów i cieszą się zainteresowaniem wśród kolejnych pokoleń.

 

 
 W wieku 6 lat mały Frank wraz z rodzicami opuścił Sycylię- swoje rodzinne miasto i przeniósł się do Los Angeles, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z filmem. Pierwsze krótkometrażowe, nieme produkcje reżyser kręcił już w latach 20, jednak dopiero w 1933 roku praca Capry została zauważona i doceniona, ponieważ to właśnie za "Arystokrację podziemi" reżyser po raz pierwszy został nominowany do Oscara.
 
 3c7134bc4967baa0a0dac1601297f3b43c7134bc4967baa0a0dac1601297f3b4
 
Przełomowy moment w karierze Capry nastąpił natomiast rok później, kiedy na ekrany kin weszła komedia romantyczna "Ich noce" z głównymi rolami Clarka Gable'a i Claudette Colbert. On to złośliwy i sarkastyczny dziennikarz, który właśnie został zwolniony z pracy. Ona natomiast to córka milionera, nieco rozkapryszona i nadęta, którą przez całe życie wyręcza służba jej ojca. Dziewczyna nie mogąc znieść ciągłych kontroli i pragnąc usamodzielnienia po raz kolejny ucieka z domu. Postanawia odnaleźć swojego ukochanego i mimo zakazu ojca zostać jego żoną. Główni bohaterowie spotykają się w autobusie jadącym do Nowego Jorku. Mężczyzna szybko rozpoznaje tożsamość dziewczyny i proponuje napisanie artykułu na jej temat, dzięki któremu odzyska pracę w zamian za pomoc w odszukaniu narzeczonego. Produkcja zdobyła aż pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i role pierwszoplanowe. Film ten zyskał ogromny rozgłos i okazał się przepustką do świata Hollywood.
 
1422456365 01422456365 0
 

W 1938 roku rozpoczęła się współpraca między Frankiem Caprą, a Jamesem Stewartem, którzy w sumie spotkali się na planie trzykrotnie: "Cieszmy się życiem", "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" i "To wspaniałe życie". Zatrzymajmy się na chwilę przy ostatnim tytule. W drugiej połowie lat 40 powstał film, który najmocniej w dorobku reżysera zapisał się w światowej kinematografii i aktualnie jest to najchętniej oglądany film w Stanach Zjednoczonych w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Produkcja przedstawia życie George'a Bailey'a, którego losy są pokazane już od najmłodszych lat dzieciństwa. Główny bohater marzył o wyjeździe na studia, dalekich podróżach i znalezieniu dobrej pracy. Życie mężczyzny ułożyło się jednak inaczej. Po śmierci ojca przejął rodzinny zakład pożyczkowy, który nie przynosił dużych dochodów. Podczas, gdy Bailey pomagał wielu ludziom realizować marzenia i odmieniał ich życie, mężczyzna sam ledwo wiązał koniec z końcem. Wkrótce ożenił się i założył rodzinę. George w pewien wigilijny wieczór postanawia popełnić samobójstwo, bo twierdzi, że jego życie to pasmo porażek. Ukazuje mu się Anioł Stróż pokazując mu jak świat wyglądałby bez niego.

 

    "To wspaniałe życie" jest chyba najlepszym przykładem na przedstawienie konwencji i problematyki, które poruszał w swoim kinie Capra. Bohaterowie wykreowani przez reżysera to z reguły osoby prawe, od których emanowało ciepło i dobroć. Często przedstawiane w konfrontacji z podłymi, zimnymi ludźmi zniszczonymi przez pieniądze i dążącymi do władzy. W produkcjach reżysera granica między dobrem, a złem jest wyraźnie zarysowana. Nie ma tu miejsca na półśrodki. Capra jednak wyraźnie zaznacza, po której stronie warto stanąć. Wszelkie dobro i szlachetność zawsze się wybroni, jak nie sama to przy wsparciu rodziny i najbliższych osób.

mr smith set 4mr smith set 4

    Humor był nieodłącznym elementem jego produkcji. Nawet jeżeli poruszał tematy polityczne jak w przypadku "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" to wydźwięk filmu zawsze był lekki i żartobliwy. Historie w jego filmach wciąż zachwycają, a dialogi między bohaterami nadal potrafią rozbawić. Warto tu wspomnieć o czarnej komedii "Arszenik i stare koronki", do której komizm wprowadzają groteskowe postacie i sytuacje, z którymi przyszło im się zmierzyć. Mamy dwie ciotki, które bez skrupułów przyznają się do mordowania samotnych mężczyzn twierdząc, że w ten sposób skracają ich cierpienia. Jest również chory umysłowo wujek, który myśli, że jest prezydentem Rooseveltem oraz brat, który uciekł z więzienia i przeszedł operację plastyczna twarzy, aby nie zostać rozpoznanym, teraz zaś jest łudząco podobny do Frankensteina (warto wspomnieć, że akcja dzieje się podczas Halloween). Jest też Mortimer, który odwiedza swój rodzinny dom i dowiedziawszy się o nowym 'zajęciu' swoich ciotek stara się je powstrzymać.

 ARSENIC UNDER TEXT2050ARSENIC UNDER TEXT2050
 

 Uwielbiam kino Franka Capry za prostotę i podkreślanie istoty ludzkiego życia. Zjednoczenie, pomoc, życzliwość i radość to wartości, które reżyser szczególnie podkreśla. Można powiedzieć, że to banalne, że przewidywalne... Jednak jego produkcje niosą ze sobą nadzieje, podnoszą na duchu i mają w sobie magię, co powoduje, że nie mam ochoty rozstawać się z tym wyidealizowanym, wykreowanym przez reżysera światem. Szkoda, że już nie robi się takich filmów.

 
Colbert

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto