Zajmowali się wyłudzeniami i nielegalnym handlem, na ulicach budzili postrach, a ich znakiem rozpoznawczym były czapki wyszyte żyletkami służące jako podręczna broń. Peaky Blinders to gang, który na przełomie XIX i XX wieku sprawował rządy w Birmingham. Historia o losach tej gangsterskiej grupy doczekała się swojej ekranizacji na małym ekranie. Brytyjska stacja BBC dwa lata temu wyprodukowała pierwszy odcinek serialu o rodzinie Shelby.

 

peaky blinderspeaky blinders

 

   Akcja serialu rozgrywa się w roku 1919 w brytyjskim miasteczku. Główny bohater Tommy Shelby, w którego ręce przez przypadek wpada skrzynia z amunicją transportowana do Libii, postanawia wykorzystać okazję i wzbogacić się na pomyłce popełnionej przez swoich ludzi. W sprawie zaginionej broni do miasteczka przybywa komisarz Campbell, który ma za zadanie skazać winnego kradzieży i odnaleźć zrabowaną skrzynię. Starcie ze sobą tych dwóch silnych charakterów

jest punktem wyjścia historii i stanowi oparcie dla dalszych wątków poruszanych w serialu.

 

   "Dzieci porzucone wśród rybich ości i skorup jaj. Dziewczynki gwałcone przez dorosłych za trzy pensy. Parzą się jak zwierzęta. Upodlenie. Ojcowie z córkami, a bracia z siostrami dzielą łóżka. Żebracy i złodzieje spokojnie chodzą po ulicach. A na tym gnijącym stosie siedzą sobie okrakiem[...] Peaky Blinders " Komisarz Campbell bardzo dosadnie i trafnie podsumował miasteczko, do którego przyjechał. Obraz Birmingham we wczesnych latach 20 reżyser przedstawia jako przestępczy światek, kopalnie szerzącej się patologii i nizin społecznych. Świat stworzony w serialu jest wyobcowany, dziki, odrealniony od rzeczywistości, a mieszkańcy to szarańcza nieznaczących nic dla społeczeństwa jednostek, nad którymi władze sprawuje bezwzględna rodzina Shelby.

 

   Dużą zaletą serialu jest ciekawe spojrzenie na bohaterów. Gang "Peaky Blinders" wśród społeczeństwa zyskał status osób bezlitosnych, okrutnych i nie mających żadnych skrupułów. Ludzie, którzy mają krew na rękach, którzy ze spokojem i obojętnością w oczach mordują niewinnych. Ludzie, którzy dla większości społeczeństwa już dawno przekroczyli granice moralności. Jednak nie wszystko jest czarne albo białe. Nie ma złych ludzi, są tylko sytuacje, które spychają na złą drogę. Można powiedzieć, że główni bohaterowie są bohaterami tragicznymi. Tommy podobnie jak jego bracia są ofiarami okrucieństwa rządzącego światem, a ich czyny to skutki podporządkowania się roli jaką przypisało im społeczeństwo. Obsadzenie Cilliana Murphy'ego w roli głównej okazało się strzałem w dziesiątkę. Aktor, dzięki nietuzinkowej i plastycznej urodzie genialnie przedstawia złożoność swojego bohatera. Potrafi sprawić, że w jednej chwili Thomas jest wypranym z uczuć draniem, a zaraz potem staje się wrażliwym, nieszczęśliwym i skrytym człowiekiem.

 

Peaky Blinders4Peaky Blinders4

 

 Ważnymi elementami serialu są kostiumy i muzyka, które świetnie dopełniają cały obraz. Moda odgrywa tu jedną z głównych ról. W ubiorze bohaterów można odnaleźć szyk i elegancję. Panowie w perfekcyjnie skrojonych garniturach i specyficznie ściętych fryzurach, które dodają męskości i klasy. Kobiety w wymyślnych, pełnych gracji sukniach, o których nie sposób zapomnieć. I ta muzyka w wykonaniu Nicka Cave'a. Muzyka, która przenosi nas do świata bohaterów i sprawia, że chcemy w nim pozostać jak najdłużej.

 

   "Peaky Blinders" to obraz, który pod względem realizacji dorównuje niejednej produkcji filmowej. Każda scena, każdy kadr jest dopracowany i dopięty na ostatni guzik, nie ma tu miejsca na pomyłki. Produkcja stacji BBC to przede wszystkim dobra rozrywka i klimat, za którym się tęskni i który rozkochuje tak samo mocno jak błękit oczu głównego bohatera...

 

Jaki serial aktualnie oglądacie?

Znacie produkcje, któych akcja dzieje się w latach 20?

 

 

Colbert


2
+2
Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto