Zawsze zaczynam od jakiegoś wprowadzenia, wstępu, myśli. Niestety, tym razem wena twórcza zapomniała mnie odwiedzić (mam nadzieję, że tylko tymczasowo!), więc napiszę wprost – dzisiejszy artykuł poświęcę dziełom wybitnego amerykańskiego pisarza - Króla Horroru, który zdobył moje serce już po pierwszej przeczytanej książce.

 

Proszę państwa, przed wami NAJLEPSZE KSIĄŻKI STEPHENA KINGA!

1. „Dallas ‘63”

428515 352x500428515 352x500

Znakomita powieść, w której główny bohater cofa się do roku 1958 i podejmuję próby powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. To historia, w której najdrobniejszy szczególik dopracowany jest do perfekcji, podobnie jak charakterystyka postaci i fabuła. Kawał naprawdę dobrej literatury, którą przeczytałam jednym tchem, nie nudząc się ani przez chwilę!

2. „Pan Mercedes” i „ Znalezione nie kradzione”

282245 352x500282245 352x500374646 352x500374646 352x500

 Zestawiłam te tytuły razem, ponieważ są one częściami trylogii zatytułowanej „Bill Hodges”. Powyższe książki to powieści detektywistyczne, które są wyjątkami w twórczości Stephena Kinga, gdyż jego specjalnością są głównie utwory grozy, horrory i thrillery. Odskocznia od tradycyjnych tematów okazała się strzałem w dziesiątkę!  Okładka „Pana Mercedesa” zachęca czytelnika takim opisem: Brandy Hartsfield poczuł się wspaniale, kiedy pod kołami prowadzonego przez niego mercedesa ginęli ludzie. Teraz chce przeżyć coś podobnego, tyle że jeszcze bardziej spektakularnego. Jeśli jego plan się powiedzie, zginą setki, a może tysiące ludzi.Tylko emerytowany policjant Bill Hodges wraz z dwójką sprzymierzeńców może powstrzymać szalonego, ale piekielnie inteligentnego zabójcę.. Najpierw jednak musi odkryć, kim jest Pan Mercedes, i go odnaleźć.”.

Ciekawy, czyż nie? Część druga – „Znalezione nie kradzione” odwołuje się do swojej poprzedniczki, ale przedstawia inną, równie efektowną i trzymająca w napięciu historię opsychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.

3. „Zielona Mila”

zielona mila b iext26276147zielona mila b iext26276147

Klasyk nad klasykami, którego ekranizacja jest jedną z najlepszych na świecie. Piękna, piękna i jeszcze raz piękna. Historia o Johnie Coffey skazanym za brutalne morderstwo na dwóch małych dziewczynka, przebywającym razem z innymi skazańcami w zakładzie wzięzieniu Cold Mountain. Wyciskacz łez, których po prostu nie mogłam powstrzymać czytając tę powieść.  Nie napiszę więcej na jej temat, bo po prostu brak mi słów, żeby ująć coś tak niesamowitego i magicznego.

4. „Bazar złych snów”
dc89983426028bd3f1bed19c952a4624dc89983426028bd3f1bed19c952a4624

Najnowsza książka Stephena Kinga – zbiór opowiadań zawierających wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. Barwny wachlarz historii i osobowości bohaterów, w których można odnaleźć cząstkę siebie. Mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najlepszych darów Kinga dla jego czytelników.
Powstały specjalnie dla Ciebie – pisze autor. Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły".

 

5. „Pod kopułą”
pod kopulapod kopula

Kolejna powieść, która jeszcze bardziej rozsławiła Stephena Kinga. Utwór opowiada o amerykańskim miasteczku Chester’s Mill, które nagle zostaje niewytłumaczalnie odcięte od świata przez dziwną barierę. Główny bohater – Dale Barbara wraz z innymi próbuje rozwiązać zagadkę tytułowej kopuły, ale oczywiście – na drodze staję im nijaki Duży Jim Rennie, lokalny polityk, który za wszelką cenę chcę wykorzystać zaistniałam sytuacje do własnych celów. Dodatkowo wraz z synem ukrywa wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą wyjść na światło dzienne.
Trochę banalna historia, no nie? Ale to tylko pozory, jak zawsze, jeżeli chodzi o pióro Kinga. Intrygujące kreacje bohaterów, ich wzajemne relacje i decyzje, których dokonują, są opisane bardzo szczegółowo, co uważam – jest główną zaletą powieści. Tak więc, moi drodzy – 900 stron naprawdę dobrej, mocnej powieści!

Na swoim czytelniczym koncie mam oczywiście więcej jego książek, ale na dzisiaj wystarczy. Top 5, które uwielbiam i podziwiam. Z przyjemnością do nich wracam, żeby przypomnieć sobie całą historię i bohaterów. Mam nadzieję, że chociaż garstka z was sięgnie po  tomy Stephena Kinga, bo są naprawdę fajnym wytchnieniem od lektur szkolnych czy monotonności dnia.

Ponadto King ma w sobie coś, co po prostu przyciąga do niego czytelników. Nie wiem jak wam to opisać, czy wytłumaczyć.
Musicie sami tego doświadczyć i gwarantuje wam, że nie pożałujecie.


Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

0
Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto