Zarówno ten artykuł, poprzedni, jak i wszystkie te, które powstaną w przyszłości, są jedynie perspektywą. A, i powtórzeń będzie dużo. Celowo tak zrobię. Nie bijcie, proszę.

Zacznijmy więc myślą.

Smutek to stan emocjonalny, którego chyba najbardziej nie lubimy. Gdyby kogolwiek zapytano, jakie uczucie chciałby na zawsze usunąć ze swojego życia, to niemal wszyscy powiedzieliby, że nie potrzebują smutku lub jego pochodnych (tęsknoty, żalu itp.). Oczywiście znaleźliby się też wielbiciele cierpnienia pod każdą postacią, dla których smutek jest nieodłączną częścią życia codziennego i bez niego czuliby się jak bez nogi. Nie będę jednak odnosił się do tego typu dewiacji, przepraszam.

Myślę, że pisanie o emocjach i uczuciach jest zawsze ciekawe i intrygujące, ponieważ każdy czytelnik jest wówczas w stanie się utożsamić. Każdy przecież był kiedyś smutny. Każdy odczuwał gorycz, żal, a nawet rozpacz. Każdy miał nadzieję, że następnego dnia będzie już lepiej.

Czemu jednak ten smutek służy? Życie przecież byłoby - jak już ustaliłem wcześniej - o wiele piękniejsze i prostsze, gdyby nie istniał. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że bez zła - nie byłoby też dobra. Odważna teza, nieprawdaż?

Zastanówmy się nad tym! Na przykład światło. Światło jest czymś dobrym, bez wątpienia. Gdyby jednak nie istniało, nie moglibyśmy mówić o czymś takim jak ciemność. A życie? Gdyby nie istniało życie - nie byłoby śmierci. Gdyby nie było ciepła, nie wiedzielibyśmy czym jest chłód.

Wybaczcie mi proszę, że tak nagle odwołałem się do zagadnień i porównań, które na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć nic wspólnego z głównym wątkiem artykułu. Mam nadzieję, że chociaż część z was zrozumiała jednak co chcę przekazać. Rozumiem też tych, którzy oczekują teraz ode mnie wyjaśnienia całego zamieszania i powrotu do sedna sprawy. Pora więc na wniosek.

SMUTEK również istnieje dla kontrastu. Gdybyśmy nie znali uczucia smutku, nie wiedzielibyśmy też czym jest radość. No bo niby po czym bylibyśmy w stanie ją rozpoznać? Człowiek jest tak skontstruowany, że potrafi spostrzec pewne zachowania swojego organizmu i utożsamić je ze swoim stanem emocjonalnym. Radość odczuwamy tylko dlatego, że wcześniej odczuwaliśmy smutek i vice versa. Bez jednego - nie ma drugiego. Jeśli jest smutek, to wraz z jego końcem przyjdzie radość. Jeśli jest radość, to wraz z jej końcem przyjdzie smutek. Taki porządek jest nienaruszalny i lepiej, jeśli będziemy zdawać sobie z tego sprawę. Bez wątpienia pomoże nam to patrzeć w przyszłość z nadzieją, nawet wtedy, gdy jest bardzo źle. Nawet wtedy, kiedy mamy dość tego cholernego smutku. Zakładam, że tego cholernego artykułu też wszyscy mają po mału dość, więc na koniec życzę wam po prostu tego, byście znacznie częściej odczuwali radość, niż jej przeciwieństwo. Każdy przecież woli być radosny. Tak przynajmniej myślę.

zob. Myśl pierwsza - uśmiech

Duffy

 

 


Komentarze   
+1 # xardas 2015-10-10 16:51
Dobrze napisane, jak zwykle! Keep it up Duke
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Anon 2015-10-10 13:38
Napisane bardzo ładnie, ale po myśli"smutek" (temat rzeka) spodziewać można się czegoś więcej. Czyta się po raz wtóry myśli, które skądś już znam. Nie wiem skąd, ale znam. Wszystko piękne i poukładane, lecz czekam na coś,co utkwi mi w głowie.
Gratulacje za odwagę i czekam na kolejne teksty. Pozdrawiam, serdeczny Anon
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # n.koszalka 2015-10-10 11:58
Świetny tekst! Czekam z niecierpliwością na myśl trzecią...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Duke Duffy 2015-10-10 12:18
Wtorek :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Fan 2015-10-10 12:11
Cytuję n.koszalka:
Świetny tekst! Czekam z niecierpliwością na myśl trzecią...

a ja czekam nie tylko na dalsze myśli Duffy'ego :-), ale też na Twój artykuł, te zamieszczone na Wspaku przeczytałem i bardzo mi się podobały
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # n.koszalka 2015-10-11 00:09
Cytuję Fan:
Cytuję n.koszalka:
Świetny tekst! Czekam z niecierpliwością na myśl trzecią...

a ja czekam nie tylko na dalsze myśli Duffy'ego :-), ale też na Twój artykuł, te zamieszczone na Wspaku przeczytałem i bardzo mi się podobałyOoo, jak miło. Podejrzewam, że niedługo tu wrócę, choć na małą chwilkę : )
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

25
+25
Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto