Nie będę tu pisać, czy lepiej się opłaca kupić ser w Biedronce czy Lidlu, czy wziąć kredyt w euro czy w dolarach. Słowo "opłaca" nie tyczy się tylko pieniędzy, przynajmniej nie dziś. Chodzi tu o coś o wiele ważniejszego, o nas.

Słuchając opowiadań o tym, jak życie wyglądało kiedyś i co naprawdę się liczyło, możemy przeżyć szok. Prawda jest taka, że nie wiem czy to, co słyszałam, że "wartości miały sens, a dobroć została wynagrodzona" jest faktem, ale wiem jedno, na pewno było inaczej niż teraz.

Wszystko się zmienia, świat się zmienia, ludzie się zmieniają.. tak? Czy to ludzie zmieniają świat, czy może świat ludzi? Może to postęp i technika sprawiają, że stajemy się inni. Zatracamy to, co ważne, nie liczymy się z innymi. Aroganccy, samolubni i chamscy. Tak to teraz ma wyglądać? Najwidoczniej. I wcale nie mówię, że to złe. Ów paradoksalnie. Dlaczego? Mam wrażenie, że teraz tylko tacy ludzie się liczą, tacy ludzie są szanowani, tacy ludzie osiągają coś w życiu.

A co z tymi dobrymi? Starającymi się pomóc, wysłuchać, często poświęcając swój wolny czas przeznaczony na zupełnie coś innego. Co mają powiedzieć Ci, którzy robią coś, na co nie mają zbytnio ochoty, ale jednak "to coś" w środku nie pozwala im odmówić?  Czy to się opłaca? Jakoś szczerze mówiąc to chyba średnio.

Weźmy tu chociaż przykład osoby, która jest zawsze chętna do zaoferowania swojej pomocy czy czasu, zawsze dyspozycyjna. Teraz wyobraź sobie, że raz zawodzi. Po prostu nie wystarcza jej sił i nie może stanąć na wysokości zadania.. wszyscy nagle zaczynają mówić "Ale on/ona się zmienił(a), nie do poznania, widzisz jaki/jaka okropny/okropna?". Szkoda, że nikt nie docenia tego co robi zawsze. A teraz spójrzmy na taką przeciętną osobę, samolubną, obojętną, która pewnego dnia postanawia zrobić coś dobrego. "O jeny co za cudowny człowiek". I nagle wszyscy zaczynają Cię szanować i wielbić jak bóstwo.

Nawet nie chodzi tu o tę pomoc, chodzi o nas samych. O tę opłacalność bycia dobrym. Czy to się jeszcze liczy? Będąc dobrym, często zostajesz wykorzystany, a będąc obojętnym zostajesz obdarzony szacunkiem.

Wybór należy do nas.

agab


3
+3
Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto