Na świecie mieszka około 6 miliardów ludzi, a na Facebooku znajduje się blisko 2 miliardy kont. Niewiele osób zadaje sobie pytanie: "Ile wie o mnie Facebook?", jakie dane zbiera? Mnóstwo użytkowników nie wie także, jak zmienić swoje ustawienia prywatności, żeby być bezpiecznym. Prawda o tym, co Facebook wie o swoich użytkownikach może być przerażająca, ale jednocześnie trudno się jej dziwić, bo serwis Zuckerberga dosłownie żyje z informacji.

Podczas instalacji, nieważne jakiej aplikacji, prawie zawsze jesteśmy proszeni o zaakceptowanie warunków świadczenia usługi. Nikt tego oczywiście nie czyta, bo kto przebrnie przez osiem czy dziesięć stron prawniczego druku.

Po akceptacji regulaminu, jak i po zalogowaniu można zobaczyć, że portal zbiera prawie wszystkie nasze prywatne informacje oraz wszelkie załączniki, które kiedykolwiek wysyłałano w Messengerze, GIFy, preferencje reklamowe, zainteresowania, informacje podstawowe, a nawet te konwersacje, które zostały przez nas usunięte. Facebook konsekwentnie gromadzi i takie dane, które nam właściwie nie są potrzebne (i zostały wymazane z naszej historii), niemniej w dalszym ciągu są one przechowywane na serwerze. 

Ponadto doniesiono niedawno ze portal ten jest w stanie gromadzić również dane na temat wykonywanych przez nas połączeń lub pisanych SMS na naszym telefonie.(!!) Ten fakt wzbudził ogromne kontrowersje, na co w tej intencji Facebook odpowiedział, że przecież wszystko było w regulaminie akceptowalnym przez użytkowników.....

Dlatego też już od dawna nie jestem w posiadaniu tej aplikacji na moim telefonie, wam czytelnikom też to radzę! 

Komentarze   
0 # Artur.O. 2020-02-22 19:35
Artykuł na czasie. Bardzo dużo ludzi korzysta obecnie z tego serwisu.Świat Facebooka powoli wypiera świat realny.Korzystając z tego serwisu bez oporów zdradzamy nietylko użytkownikom ale i Facebookowi wydarzenia z swego życia.Dobrowolnie pozbywamy się prywatności, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.Wielu ludzi komunikuje się ze znajomymi tylko na Facebooku.Nie spotykamy się:( , nie wychodzimy z domu:( a ludzie i Facebook wiedzą o nas wszystko. W internetowej rzeczywistości mamy steki znajomych i przyjaciół a w realnym życiu jesteśmy samotni... Czy tak powinno być ???
Dobrze,że napisałaś/eś ten artykuł.Pamiętajcie Facebook to poważne zagrożenie! Zastanówmy się za nim zdradzimy informacje o sobie !
Gratuluję artykułu !
Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Wiktoria 2020-03-01 14:46
Dziękuje bardzo!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Kaiser Martin 2020-02-20 01:07
Bardzo dobrze, że ktoś próbuje uświadomić ludzi, którzy nawet nie próbują przeczytać regulaminu (co mnie dziwi, gdyż jest krótki, treściwy i łatwy w nawigacji) o zagrożeniu płynącym z korzystaniem z takich portali jak właśnie Facebook.
Co ciekawe, handel danymi będzie coraz częstszym zjawiskiem, więc nie ma co liczyć na poprawę sytuacji. Dzięki nim można wiele osiągnąć (np. ostatnie wybory prezydenckie w USA). Informacje są cenniejsze od złota, dlatego sam staram się ich tak łatwo i bezmyślnie nie oddawać (radzę to również innym). (:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Wiktor 2020-02-11 20:12
Wspaniale opisane zagrożenie związane z rozpowszechnianiem danych. W zeszłym roku czytałem artykuł ,że z Facebooka doszło do wycieku danych osobistych z ponad 200 mln kont .Jest to ogromna liczba! Ten incydent tylko pokazuje , że podając swoje dane nie zawsze są one bezpieczne, dlatego staram się ograniczać ich podawanie do minimum.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto