Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / “Würfelzucker -- 2018 -- 3564” / CC BY-SA 4.0

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy od cukru można się uzależnić? To wydaje się prawdopodobne, gdyż szlaki w naszym mózgu, które rozwinęły się, odpowiadając na naturalne korzyści z jedzenia są również aktywowane przez leki, które uzależniają. Dodatkowo cukier jest substancją, która stymuluję wydzielanie się opioidów i dopaminy w naszym mózgu, ale nie wiemy tego jednak w 100%, gdyż prowadzenie eksperymentów na ludziach jest nieetyczne.

Jednak przeprowadzono badanie na szczurach, które wykazało, że w pewnych warunkach szczury, które były dokarmiane roztworem cukru, zachowywały się jak gryzonie, które były uzależnione od narkotyków. Na razie nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy cukier działa na ludzi równie uzależniająco co na zwierzęta.

Z cukrem związane są inne zagrożenia, które udowodniono na 100%. Ile cukru można jeść? Co się dzieje jeśli spożywamy go zbyt dużo? Czy dzieci mogą go jeść?

Zacznijmy od tego, że oczywiście cukier cukrowi nierówny. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że węglowodany dzielą się na cukry proste i złożone. Według światowej organizacji zdrowia W.H.O. węglowodany powinny stanowić od 55-75% dobowego zapotrzebowania energetycznego, ale jedynie 10% powinno pochodzić z cukrów prostych. Właśnie taki skład zapobiega powstawaniu chorób przewlekłych. To właśnie cukry proste stanowią główne zagrożenie w diecie, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Cukier prosty znajduję się przede wszystkim w przetworach mlecznych i owocach, ale znajduję się również w nich dużo witamin związków mineralnych i błonnika, dlatego nie powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować. Bardzo dużo cukrów prostych jest również w słodyczach, drożdżówkach, dosładzanych napojach oraz we wszystkich rzeczach, które nam zwykle bardzo smakują. Oczywiście możemy je jeść, ale z umiarem, ponieważ spożycie zbyt dużej ilości cukru prowadzi do wzrostu masy ciała, czyli do nadwagi, a w konsekwencji do powstania wielu chorób między innymi zespołu metabolicznego, cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego oraz wielu chorób układu krążenia, a nawet do nowotworów. W zapobieganiu otyłości bardzo ważne są nawyki żywieniowe, które kształtujemy już od pierwszych dni życia. Niestety dla osób dorosłych jest już za późno na zmianę. Jednak jest to bardzo istotna rzecz w przypadku małych dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat i kształtować swoje zwyczaje żywieniowe. Od kiedy dawać dzieciom cukier i czy można w ogóle to robić? 

Dzieci tak naprawdę jedzą cukier już od urodzenia, bo znajduje się on przecież w mleku matki. Zgodnie z zaleceniami, białego cukru nie powinniśmy podawać dzieciom wcale albo przynajmniej nie robić tego do ukończenia 2 roku życia lub robić to tak długo jak jest to możliwe,. Dziecko dopóki go nie spróbuje, to nie będzie się go domagać. Nieprawdą jest, że jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Cukier również znajduje się w owocach i sokach, które można podawać dziecku, gdy ukończy pół roku. Jednak lepiej jest uczyć maleństwo jeść owoce niż pić soki. Dlaczego? Albowiem picie wody zamiast soków ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce otyłości. W takim razie może lepiej zacząć dosładzać napoje i posiłki zarówno dzieciom jak i sobie, czymś innym niż cukier, np. miodem. W przypadku dzieci, takie postępowanie jest błędne, gdyż prowadzi do tego, że dziecko przyzwyczaja się do słodkiego smaku, którego staramy się przecież unikać. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do wielu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych, co więcej dzieci do ukończenia 1 roku życia wcale nie powinny jeść miodu , gdyż może on zawierać przetrwalniki clostridium. Są one niezwykle szkodliwe dla tak małych dzieci, nie tyczy to się starszych osób. A więc czy dla dorosłych miód jest lepszą alternatywą niż cukier ? Niestety na ten temat jest zbyt mało badań naukowych. Wiemy tylko, że miód zawiera bardzo dużo fruktozy, która w przeciwieństwie do glukozy przekształcana jest bezpośrednio do kwasów tłuszczowych, które gdy nie zostaną na bieżąco zużyte przez organizm, są magazynowane w formie tkanki tłuszczowej. W wyniku czego, gdy spożywamy duże ilości miodu - tyjemy. Należy zapamiętać, że w przypadku spożywania cukru niezwykle ważne jest zachowanie umiaru!!!

Komentarze   
-3 # Martyna 2020-02-28 19:27
Zdałam sobie z tego sprawę już jakiś czas temu, próbuję sięgać po różne alternatywy cukru,lecz jak jest napisane w artykule-nie da się całkowicie go wyeliminować. Tekst daje do myślenia,powinno się częściej mówić i ostrzegać ludzi by zwracali uwagę na to co jedzą,w jakich ilościach i jak wpływa to na ich zdrowie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Oscar 2020-02-11 20:51
Tysiące ludzi zaczyna dzień od porcji płatków śniadaniowych, jogurtu czy szklanki soku owocowego. Okazuje się jednak, że produkty, które powszechnie uważamy za zdrowe, wcale nie są pozbawione cukru. Cukier jest wszędzie. Nie jest łatwo ominąć go w codziennej diecie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele produktów ma go w swoim składzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Kamil 2020-02-10 17:16
Cukier w naszej codziennej diecie nie jest z całą pewnością tak korzystny, jak mogłoby się nam wydawać. Konsekwencjami nadmiernego spożywania cukru są: niepokój, pocenie się, dezorientacja czy niewyraźne widzenie. Są to pierwsze objawy hipoglikemii. Ale czy to oznacza, że nie mamy jeść produktów zawierających cukier? Nie, nie możemy całkowicie wyeliminować cukru z naszej diety, ponieważ stanowi on paliwo dla naszego organizmu oraz hamuje proces krzepnięcia krwii. Musimy zacząć umiejętnie dobierać produkty do naszej diety, musimy dobierać je tak, aby nie szkodziły naszemu organizmowi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # Bigger Brother 2020-02-10 00:15
Od wszystkiego można się uzależnić tak na prawdę. Pierwszą chorobą na jaką zachorowali Indianie to próchnica, ponieważ podróżnicy przywozili tam cukier, którym szybko "zasmakował" i zaczęli go jeść w dużych ilościach. Uzależnienie od cukru jest dość charakterystyczne dla ludzi XXI wieku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Piotr 2020-02-06 19:40
Cukru nie może całkowicie zniknąć z naszej diety, ponieważ zawarta w nim glukoza/węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Natomiast określenie „biała śmierć” nie wzięło się znikąd: często młodzi rodzice są zabiegani, nie mają wystarczająco dużo czasu by dodatkowo bilansować dietę swoich dzieci, tym samym dając im swobodę na jedzenie łatwych posiłków, tzw. fast foodów. Oczywiście pociechom smakują burgery, frytki czy tak jak w tym przypadku czekolada, napoje wysokosłodzone. Niestety w nadmiarze bardzo szkodzą: notowanych jest coraz więcej przypadków otyłości u dzieci, przez problemy z tarczycą, cukrzycą aż do nieprawidłowego rozwoju mózgu i nie tylko jego. Uczymy się w szkole biologii, chemii prawda? To dlaczego się tak trujemy? Szanujmy swoje zdrowie i dawajmy przykład innym, młodszym w szczególności, że zdrowe, NORMALNE jedzenie też może być „cool”.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Wiktoria 2020-02-04 21:10
Cukier w żywności jest to jednak codzienna pułapka, nadmiar cukru w diecie to problem wielu z nas, bardzo ciężko jest zachamować chęć spożycia czegoś słodkiego, najczęściej niestety niezdrowego. Badania ukazały, że cukier jest jedną z najszybciej uzależniających substancji. Nasze ciało szybko osiąga poziom „muszę zjeść coś słodkiego” zamiast „mam ochotę na coś słodkiego”.Myśle , że najlepszym rozwiązaniem dla każdego z nas będzie jak najszybsze odstawienie białego cukru w kąt, i zastąpienie go w zdrowy sposób
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto