Podpis: Photo by anna maria lopez lopez from FreeImages

Czym jest sukces? Dla mnie oznacza osiągnięcie wyznaczonych celów, spełnienie marzeń, zdobycie tego, czego pragnę. Sukces może dotyczyć życia rodzinnego, zawodowego albo rozwijania swoich pasji.

Żeby osiągnąć życiowy sukces potrzebna jest ciężka praca. Żywym przykładem tego jest mieszkaniec mojej miejscowości. To człowiek, który mimo wielu przeciwności losu i choroby osiągnął sukces w dziedzinie sportu. Zdobył mistrzostwo olimpijskie w podnoszeniu ciężarów podczas igrzysk paraolimpijskich.
Jako osoba niepełnosprawna włożył jeszcze więcej pracy w swoje ćwiczenia, bo podczas długich, często wyczerpujących treningów musiał pokonywać nie tylko ciężar sztangi, ale i ból. Ciężko pracował na siłowni, ale stanął na najwyższym stopniu podium.

Przykładem postaci ciężko pracującej na swój dorobek naukowy jest Maria Skłodowska-Curie. Jej sukces był spektakularny. Zdobyła dwukrotnie nagrodę Nobla, między innymi za odkrycie radu i polonu. Długie godziny spędzone w laboratorium, zmęczenie, rezygnacja z przyjemności – to wszystko zaowocowało w późniejszym czasie osiągnięciami które podziwiał cały świat.

Kilka tygodni temu świat usłyszał o kolejnej polskiej noblistce. Olga Tokarczuk odniosła ogromny sukces i uznanie w dziedzinie literatury. W podziękowaniach do nagrodzonej powieści „Księgi Jakubowe” noblistka pisze, ze praca nad książką trwała kilka lat. Autorka z wielką dbałością o szczegóły pokazuje realia epoki, architekturę, stroje, różnorodność kulturową. Wymagało to wiele pracy i zaangażowania z jej strony, bo jak sama mówi: „...bez wytropienia i sprawdzenia mnóstwa drobnych szczegółów, powieść zawsze wydaje się niedoprawiona”.

Nie zawsze sukces musi mieć skalę światową czy wykraczającą poza miejsce zamieszkania. Niekiedy dotyczy nas samych, osobowości, psychiki. Nie wszyscy w życiu dokonamy wielkich rzeczy, ale ważne jest, aby te małe, codzienne robić w wielki sposób. Praca nad sobą polega na uświadomieniu sobie, że przecież nie mamy wpływu na pewne sprawy. Starajmy się, robić coś dobrze i to przyniesie nam sukces – koniec ze strachem, drwinami, nieprzyjaznymi gestami rówieśników. Bądźmy sobą, nie więźniami własnego lęku.

 

Komentarze   
0 # jszulc384 2020-02-04 18:07
Zgadzam się! Sukces nie musi być na skalę światową, żeby został uznany za osiągnięcie. Chodzi raczej o to, żebyśmy się czuli dumni z tego czego dokonaliśmy i jak się w to zaangażowaliśmy, a owocem będzie nasze szczęście i satysfakcja, czytaj " sukces ".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto