Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 257.

×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 257.

Polszczyzno - tętniąca życiem, zmienna, w której jak w lustrze można zobaczyć siebie i cały nasz świat!
Język jednoczy naród, pozwala budować jego moralną siłę i trwać mimo zmiennych kolei losu. Pewnie każdy doskonale wie, że zagrożeniem dla języka polskiego jest zjawisko wulgaryzacji. Może zubożenie języka jest spowodowane komputeryzacją społeczeństwa, umasowieniem kultury. Warto przyjrzeć się problemom związanym z językiem. Choćby po to, aby każdy mógł przeprowadzić taki mały rachunek sumienia.

Zmiany językowe wiążą się z historią XX wieku. Koniec zaborów, pierwsza wojna światowa, odzyskanie niepodległości i kolejna wojna. Wszystkie te czynniki miały wpływ na przemiany językowe. W powojennej rzeczywistości istniał język zakłamany, wypaczający obraz świata, wykorzystywany w komunistycznej propagandzie.

Współcześnie, zwłaszcza wśród młodych ludzi,  panuje zasada językowego luzu. Wyobraźmy sobie mężczyznę w wieku trzydziestu paru lat, pracującego w znanej firmie. Podchodzi do szefa (załóżmy, że właśnie jest spotkanie zarządu) i mówi: „Sie ma stary… Wiesz, mam pomysł na taki zajefajny projekt, normalnie odjazd.” Reakcją szefa pewnie byłby śmiech lub bardzo zdziwiona mina.
Język potoczny sam w sobie zły nie jest. Nie jest dobrze wówczas, gdy politycy, który teoretycznie powinni świecić przykładem, kaleczą mównicę sejmową mową zaczerpniętą z serialu „Świat według Kiepskich”.

Wulgaryzacja, moda językowa, wszechobecna kolokwializacja zubażają język, świadczą o niskim poziomie kultury mówiącego, a także obrażają odbiorcę.

Chyba każdy powinien zastanowić się nad swoim językiem, czy jest on poprawny czy wręcz przeciwnie.
Język to dobro narodowe, to on daje nam możliwość wyrażania siebie. Warto również wspomnieć, iż 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i to właśnie stało się dla mnie inspiracją do napisania tego tekstu.


Ranking najpopularniejszych błędów językowych stworzony na stronie www.ciekawnik.pl

    błędne „wziąść” zamiast poprawnego „wziąć”
    błędne „przekonywujący” zamiast poprawnych „przekonujący” czy „przekonywający”
   „włączać” zamiast „włączać”
   błędne „iść po najmniejszej linii oporu” zamiast „iść po linii najmniejszego oporu”. Chodzi tu o najmniejszy opór a nie o najmniejszą linię.

Najczęstsze błędy ortograficzne:
    błędne „ztąd”, „z tamtąd” zamiast poprawnego „stąd”, „stamtąd”
    błędne „spowrotem” zamiast poprawnego „z powrotem”
    błędne „poprostu” zamiast poprawnego „po prostu”
    błędne „na prawdę” zamiast poprawnego „naprawdę”
    błędne „napewno” zamiast poprawnego „na pewno”

Pleonazmy, czyli „masło maślane”- wyrażenia niepoprawne, w których jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, co druga. Najczęściej pojawiające się pleonazmy, to:
„tylko i wyłącznie”, „w miesiącu marcu”, „w dniu dzisiejszym”, „okres czasu”, „cofać się do tyłu”.

michalina


Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto