387563156 874532214289836 8507913257105533109 nhttps://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czarny-nauczyciel-odpowiadajacy-na-pytania-ucznia-5905923/  Niezaradni, niezorganizowani i niekreatywni, czyli jak będzie wyglądać społeczeństwo, jeśli w szkole nie zaczną uczyć tego, co naprawdę nam się w życiu przyda!

Przeładowana po brzegi podstawa programowa, tysiące regułek i dat do wykucia, ciągłe sprawdziany i kartkówki, ogrom pracy w domu i dziesiątki lektur do przeczytania to twoja codzienność? "Nie chce mi się" to słowa, które już same krążą ci w myślach? Metoda "3Z"- zakuć, zdać, zapomnieć, staje się twoim motto? Nie musisz odpowiadać, wiem, że odpowiedź brzmi "tak". Tak właśnie nie powinna wyglądać edukacja. W takim razie, czego nie uczą w szkole a powinni? Oto kilka naszych propozycji. 

1. Samoobrona

Każdy kto chodził do szkoły podstawowej, bądź średniej doskonale wie jak wyglądają lekcje wf-u w polskiej szkole. W większości przypadków nauczyciel rzuca piłkę na środek i wymawia magiczne zdanie: "tylko się nie pozabijajcie!". Znajome, prawda? Coraz więcej osób zaczyna zauważać, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i czas bezmyślnej walki o piłkę można wykorzystać zupełnie inaczej, lepiej lecz wciąż aktywnie. Bardzo dobrym zamiennikiem typowej lekcji wychowania fizycznego są lekcje samoobrony. Takie zajęcia w dzisiejszych czasach mogą być szczególnie przydatne dla młodego pokolenia, aby w sytuacji, w której ktoś próbuje wyrządzić nam krzywdę podjąć odpowiednie działania, i zacząć się bronić. Takie lekcje powinny być organizowane przynajmniej raz w tygodniu i zostać przeprowadzone w taki sposób, aby zainteresować jak największą ilość młodych osób.

2. Jak się komunikować i być dobrym mówcą

Wyobraź sobie sytuację, w której zostajesz wybrany/a do odpowiedzi. Musisz stanąć przed całą klasą i odpowiedzieć (lub nie) na pytania nauczyciela. Dopada cię paraliżujący lęk i nie jesteś w stanie wypowiedzieć ani słowa. Ten problem posiada spora część społeczeństwa, i również spora część nie wie jak sobie z tym poradzić. Tutaj z pomocą przychodzą zajęcia, na których nauczysz się jak zostać dobrym mówcą i jak poprawnie się komunikować. Lekcje powinny przygotować i oswoić młodzież do przemawiania przed większą ilością osób, oraz nauczyć jak w interesujący sposób przedstawić dany materiał. Jest to bardzo ważna umiejętność, która przyda się w dorosłym życiu, na przykład na studiach czy w pracy takiej jak korporacja.

3. Jak świadomie i bezpiecznie korzystać z technologii

Całe nasze życie kreci się wokół technologii. Jest ona bardzo ważną częścią naszego życia, więc warto byłoby wiedzieć jak świadomie i bezpiecznie z niej korzystać, oraz jak unikać różnego rodzaju zagrożeń z nią związanych. Zajęcia ze świadomego korzystania z technologii są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, ponieważ mamy z nią do czynienia na co dzień i jest ona naszą przyszłością. Bezpieczne korzystanie z codzienności powinno być priorytetem dla każdego z nas.

4. Emocje i radzenie sobie z nimi

Emocje towarzyszą nam od urodzenia, są bardzo ważnym czynnikiem w życiu. Nauka o emocjach jest ważna, a poza szkołą zwykle nie ma na to czasu, więc warto ją wprowadzić do szkół. Pomogłoby to w zrozumieniu siebie i innych, w byciu bardziej empatycznym, w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, w komunikacji międzyludzkiej i w relacjach z innymi. Radzenie sobie z emocjami byłoby prostym zadaniem. Uczniowie mieliby poprawione samopoczucie i większą motywację do działania, odnosiliby przez to więcej sukcesów i lepiej funkcjonowali.

5. Edukacja seksualna

Jest to niestety dla wielu temat tabu. Edukacja seksualna w szkole powinna być czymś oczywistym. Uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności i podejmowania świadomych decyzji. Pomaga rozwijać zdrowe relacje. Dostarcza nam ważnych informacji na temat antykoncepcji i zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Dzięki edukacji seksualnej, wiemy jak odpowiednio się zachowywać i zdrowo podchodzic do seksualności.

6. Podatki i pieniądze

To codzienność każdego Polaka. Warto zacząć się uczyć o nich już w szkole. Pomoże to zrozumieć jak funkcjonują podatki, jak je płacić i rozliczać. Dobrze jest potrafić zarządzać swoimi pieniędzmi, oszczędzać i dobrze je inwestować. Wiedza na ten temat pomoże planować budżet i unikać długów. To przydatna wiedza, która przydaje się w dorosłym życiu.

7. Psychologia i stres

Wiele młodych ludzi pewnego dnia zaczyna zastanawiać się, dlaczego czują się właśnie tak, nie rozumieją swoich emocji. Gdy zasypuje ich ogromna fala myśli, przeróżne rzeczy zaczynają "siedzieć" im w głowie. Przez różne spontaniczne działania wpadamy w ślepe uliczki i nie wiemy jak sobie z tym radzić. Takie sytuacje często prowadzą do bardzo stresujących chwil, o których myśli się całymi dniami, a czasem wystarczy gdy ktoś tylko wytłumaczy, dlaczego tak się czujemy i co może to powodować. Przydatne byłyby różne sposoby na radzenie sobie w tych trudniejszych momentach, które każdy z nas ma. Rozmowa na temat pozytywnego myślenia lub wiary we własne siły niejednej osobie bardzo dużo by dały. Raczej wszyscy chcieliby wystarczająco szybko poznać jak funkcjonuje nasza głowa w tych niełatwych chwilach, aby wiedzieć jak sobie poradzić.

8. Jak się uczyć?

Codziennie słyszymy od nauczycieli, że czegoś od nas wymagają, liczą na dobre oceny z zadanych kartkówek, ale czy ktoś kiedykolwiek powiedział nam jak w ogóle przyswoić tę wiedzę? Wielka ilość uczniów siedzi nocami z nosem w książkach, ponieważ nie dają rady nauczyć się materiału na dany sprawdzian. Wszystko zależy też od sposobu prowadzenia danej lekcji. Na niektórych przedmiotach takich jak fizyka, czy chemia bardziej mile widziane byłyby różnego typu doświadczenia, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć pewne zagadnienia. Każdy chciałby, aby nauka była przyjemniejsza, nie tylko z tych przedmiotów, które nas interesują. Jakbyśmy tylko wiedzieli jak skutecznie zapamiętać jakieś regułki, wzory na test, czy nie byłoby to wszystko łatwiejsze? Na dłużej zapamiętywalibyśmy różne informacje, oceny byłyby bardziej zadowalające i nauczyciele byliby szczęśliwsi. Jest wiele skutecznych metod, które mogą ułatwić nam naukę, ale z niewiadomego powodu szkoły nie są nimi zainteresowane.

9. Odkrywanie siebie i swoich pasji

Zapewne niejedna osoba kończąca szkołę zastanawia się co tak naprawdę ze sobą zrobić? Jakie studia wybrać? Czy poznanie siebie, naszych pasji i mocnych stron nie jest potrzebne? Nikt nie chciałby być na tyle zagubiony. Podczas tego etapu każdy chciałby na tyle poznać siebie, aby wiedzieć co sprawia mu największą przyjemność, w czym jest dobry i do czego chce dążyć. Jeśli to wiemy, podejmujemy w naszym życiu lepsze wybory, łatwiej osiągamy wybrane cele i robimy w życiu to co kochamy! Ważne jest też to, żeby mieć czas dla siebie. Jeżeli znajdziemy już to co nas interesuje, chcemy poświęcić temu jak najwięcej czasu, aby móc się rozwijać i może zdecydować o tym czy chcemy zajmować się tym w przyszłości. Nie zawsze też mamy na to wszystko czas. Masa sprawdzianów i zaliczeń, materiału do nauki, ale rzadko znajdujemy swoją chwilę. Wracamy do domu zmęczeni po całym dniu w szkole i jeszcze musimy się uczyć na kartkówki, które będą kolejnego dnia. Każdy potrzebuje momentu dla siebie, a czasem naprawdę trudno jest go znaleźć.

Dzięki nauce możemy wiele osiągnąć i zarabiać, być szczęśliwym i spełnionym, ale przez ciągłe kucie sporo uczniów traktuje ją jako największe zło, a nie drogę do sukcesu. Szkoła po prostu powinna pomóc nam przygotować się do życia, nie tylko obecnym systemem, ale też umiejętnościami, które zaproponowałyśmy powyżej. A co ty dodałbyś do naszej listy?

 

Inne artykuły tego Autora

Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto