Z muzyką w życiu mamy styczność od zawsze. Już w czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach z kości. Aktualnie muzykę można usłyszeć wszędzie:
w radiu, w trakcie jazdy samochodem, podczas różnych uroczystości, a nawet wtedy, gdy robimy zakupy. Przez codzienne, nagłe i stresujące sytuacje nie mamy czasu,
aby zadać sobie pytanie, czy słuchanie muzyki wpływa na nasz mózg, zdrowie, zachowanie i emocje, które w danym momencie odczuwamy? Pragnę Wam pokazać, że muzyka oddziałuje na człowieka i to w bardzo ciekawy sposób.

Dwadzieścia dziewięć lat temu psycholog Frances Rauscher udowodniła, że muzyka rozwija pamięć, umiejętności motoryczne, a także poprawia koncentrację.
Kobieta wykonała proste badanie, tzw. ,,Efekt Mozarta’’ na trzech grupach studentów, puszczono im utwory barokowe i klasyczne. Wyniki okazały się zadziwiające!
Wpłynęło to krótkotrwale na ich skuteczniejsze myślenie w nieprzewidywalnych sytuacjach oraz skupienie.

Muzyka ma wyjątkowe działanie na nasz mózg. Potrafi oddziaływać na samopoczucie, pobudzenie oraz na to, co w danym momencie odczuwamy poprzez wydzielanie dużej ilości między innymi dopaminy (tzw. ,,hormon szczęścia’’). Jakaś część naukowców twierdzi, że nasze centrum dowodzenia ma specjalne miejsca do odbioru muzyki.
Brzmi interesująco, prawda? Do głównego czynnika fizjologicznego zmiany nastroju zaliczamy aktywację autonomicznego układu nerwowego, na którą wpływa tempo
i rytm słuchanych piosenek. Właśnie od tych dwóch rzeczy, zależy nasze pobudzenie. Będzie ono występować (bardziej lub mniej intensywnie) niezależnie od tego jakiego gatunku muzyki w danej chwili słuchamy.

Muzyka wywiera wpływ na układ krwionośny i oddechowy człowieka. Jak to możliwe? W czasie słuchania radosnych utworów zauważono wzrost częstości uderzeń serca. Natomiast u słuchaczy muzyki smutnej i dramatycznej zaobserwowano, że obniża to ich tętno oraz częstość oddechu.

Ogromnie niezwykłym i niebywałym zjawiskiem jest działanie muzyki w medycynie. Pomaga ona walce z nowotworami. Wykorzystywana jest do tego tzw. ,,Muzykoterapia’’.
Gra na instrumentach i śpiew łagodzą ból, lęk i strach związany z chorobą. Lekarze wykorzystują muzykę nawet w trakcie wykonywanych operacji i zabiegów, dzięki temu poprawia to ich jakość.

Czasami można zauważyć, że muzyka zmienia nasze poglądy, słownictwo i styl ubierania. Podążamy za tym, co przekazują nam w tekstach piosenek nasi ulubieni wykonawcy. W tym przypadku może okazać się to pozytywnym lub niestety negatywnym skutkiem dla nas.

Podczas słuchania muzyki stajemy się kreatywni, wyciszeni, zmotywowani i zrelaksowani. Warto dodać, że dzięki piosenkom przypominamy sobie różne wspomnienia, zarówno te dobre jak i te złe. Muzyka wpływa (zazwyczaj pozytywnie) na człowieka. Zostaje wykorzystywana w celach rozrywkowych, medycznych, badawczych oraz psychologicznych. Bardzo Was zachęcam do jej słuchania, jak widać płynie z niej wiele korzyści.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. W każdej chwili możesz poprosić Administratora o usunięcie komentarza/komentarzy.

Inne artykuły z tej kategorii

Bachanalia 10 Lut 2022

Kryzys wieku 30 Sty 2022

Pamflet o niczym ważnym 29 Sty 2022

- Wszystkie z tej kategorii -

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zaloguj się na swoje konto